ETKİNLİKLERİMİZ


4. ACİL HEMŞİRELİĞİ "ZAMANA KARŞI CAN" SEMPOZYUMU

FOTO GALERİ için tıklayın

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Acil Hemşireliği "Zamana Karşı Can" Sempozyumu 10 Ocak 2017 Salı günü Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda gerçekleşti. Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Dr.Oktay İNCİ, İdari Hizmetler Başkanı Dr.Aşkın AYVAZ, Hastane Yöneticisi Prof. Dr.Abdülkadir ÜNSAL, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Hatice ÇAKMAKÇI ve çok sayıda sağlık görevlisi katıldı.17 KASIM DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ HASTANEMİZDE KUTLANDIPREMATÜRE NEDİR ?


Gebelik süresi 37 hafta (260 gün) olmadan doğan bebekler için kullanılan bir terimdir.

NEDEN 17 KASIM ?

İlk olarak 2008 yılında Avrupa prematüre aileleri tarafından organize edilerek kutlanılan prematüre günü 2011 yılında tüm dünya tarafından kabul görerek Dünya Prematüre Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde ve yaklaşık 70 ülkede 17 Kasım günü çeşitli etkinlikler yapılarak prematüre bebeğin sorunlarına değinilmeye çalışılmaktadır. Bu güne özel olarak MOR renk seçilmiştir.PREMETÜRE BEBEK SIKLIĞI NE KADARDIR ?

Tüm gebeliklerin yaklaşık olarak %10'u prematüre olarak sonlanmaktadır. Diğer bir deyişle her 10 bebekten biri prematür bebek olarak dünyaya gelmektedir.

PREMATÜRE BEBEKLERİN SORUNLARI NELERDİR ?

Prematüre bebeklerin doğum süresi azaldıkça yaşadıkları sorunlar artmaktadır. Yaklaşık olarak doğum süresi 28 haftanın altındaki bebeklerin %20-30'u, gebelik süresi 28-32 hafta arasındaki bebeklerin ise %5'i hayata tutunamadan gözlerini kapatmaktadır. Yaşayan bebeklerde yaşamı etkileyen ciddi sorunların sıklığı da zamanında doğan bebeklere göre daha fazladır.

NEDEN BEBEĞİM PREMATÜRE DOĞAR ?

Prematüre doğumun nedenleri arasında annenin kronik hastalıkları, annenin rahim yapısı ve bebeğe ait nedenler sıralanmaktadır. Tıp alanındaki tüm gelişmelere rağmen halen günümüzde prematüre doğumu engelleyecek bir metod bulunmamaktadır.

PREMATÜRE DOĞUMU ÖNLEME TEDBİRLERİ NELERDİR ?

Öncelikli olarak gebelik düşünen anne adaylarının gebelik öncesi ve süresince uygun beslenme durumunun sağlanması gerekir. Gebelik süresince yakın tıbbi takibinin sağlanması ve prematüre doğum riski olan gebelerin daha yoğun takibinin sağlanması gerekir. Prematüre bebek doğum olasılığı olan gebelerin kesinlikle konu ile ilgili uzman olan Neonatologların bulunduğu bir hastanede doğum yapmalarının sağlanması gerekir. Neonatolog ile tıbbı gözetimin sağlandığı prematüre bebeklerin yaşama tutunması ve sağlıklı bir şekilde geleceğe güven ile bakmalarını sağlayacaktır.

ŞİŞLİ HAMİDİYE ETFAL HASTANESİ NEONATOLOJİ KLİNİĞİNİN DURUMU

Hastanemizde 1992 yılında kurulan Prematüre Servisinin devamı olarak 2001 yılından itibaren Neonatoloji Kliniği gerek hastanemizde doğan gerekse tüm ülkemizde doğan özellikle prematüre bebeklere hizmet vermektedir. Bünyesinde tüm modern cihazları barındıran Neonatoloji Kliniğimiz ülkemizde prematüre bebeklerin sağlığına kavuşmalarında öncü bir yapı taşı olmuştur. Gerek mortalite oranları gerekse morbidite oranlarının gelişmiş ülkeler oranlarını yakalamış olması nedeniyle hep gurur kaynağımız olmuştur. İlke olarak geçmişinden almış olduğu gücü geleceğe taşımayı hedeflemektedir.


TSİM (TEMEL SAĞLIK İSTATİSTİK MODÜLÜ) EĞİTİM TOPLANTISI

FOTO GALERİ için tıklayın

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından "Tıp Merkezleri" ve "Poliklinikler" olmak üzere 2 ayrı oturum şeklinde hastanemizde gerçekleştirilen toplantıda; Kamu ve Özel Sağlık Kuruluşları tarafından kullanılan TSİM (Temel Sağlık İstatistik Modülü) sistemine verilerin doğru olarak aktarılması, yaşanılan sorunların çözümü, modül ile ilgili yenilik ve değişikliklerin kullanıcılara aktarılması ve bu şekilde sağlıkta doğru istatistiksel verilere ulaşmak amacıyla belli periyotlarda tekrarlanan toplantı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

İlgili Toplantıda İl Sağlık Müdürlüğünden TSİM Sorumlusu Sayın Remzi Uzunçakmak, İstatistik Sorumluları Sayın Mine Minsin ve Sayın Fatma Aktaş katılımcıların sorularını cevaplandırdı.
MEME KANSERİ FARKINDALIK TOPLANTISI YAPILDI.

FOTO GALERİ için tıklayın

Ekim ayı meme kanserinde farkındalık ayı olması nedeniyle Genel Cerrahi doktorlarımızdan Doç.Dr.Bülent Çitgez hastanemiz Suat Efe salonunda  'Meme Kanseri Farkındalık' toplantısında hastalıkla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Doç.Dr.Bülent Çitgez'in meme kanserinin önemi, risk faktörleri, belirtileri, tedavi ve süreci gibi konular hakkında bilgiler verdiği toplantıda meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğuna dikkat çekildi.

Doç.Dr.Bülent Çitgez  "Yaşam boyunca her 8 kadından biri meme kanserine yakalanma riski bulunmaktadır. Ülkemizde tanı konulan her dört kadın kanserinden biri meme kanseridir. Meme kanseri denildiği zaman tek bir hastalık olarak anlaşılmamalıdır. Hastanın yaşı, bedensel genetik faktörleri, kanserin evresi, uygulanan cerrahinin özellikleri, çıkarılan dokunun patolojik özellikleri gibi pek çok faktör hastaya özgü oluyor, bu yüzden tedaviyi de hastaya özgü olarak yapmak gerekir" dedi.

Sunumun ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan Doç.Dr.Bülent Çitgez katılmcılara teşekkür etti.
112 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ TOPLANTISI HASTANEMİZDE YAPILDI.

FOTO GALERİ için tıklayın

Yeni göreve başlayan İstanbul Sağlık Müdürü Doç. Dr. Kemal Memişoğlu önderliğinde yapılan toplantıda hem 112 sağlık çalışanları ile tanışmak hem de 112 Sağlık Çalışanlarının sahada karşılaştığı sorunlar ele alındı.

İstanbul Sağlık Müdürlüğü tarafından hastanemizde organize edilen toplantı ;

İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Kemal Memişoğlu'nun yanı sıra,
İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Bekir Turan,
Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr.İlhan Özdemir,
Avrupa Yakası 112 Başhekimi Dr. Murat Yüksel,
Anadolu Yakası 112 Başhekimi Dr. Aytekin Ceran ‘ın katılımları ile yapıldı.
KADIN YELKENCİLER DÜMENE GEÇTİLER VE HAYATA YEŞİL YELKEN AÇTILAR

Her yıl özel bir konuya değinen kadın yelkenciler, bu yıl 7. si yapılan Uluslararası Kadın Yelken Haftasında yılın teması olarak Organ Bağışını seçtiler. Hastanemiz Beyin Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.S.Meltem CAN'ın da yelkenci olarak katıldığı haftada yelkenciler, 24-30 Eylül 2016 tarihlerinde Marmaris Körfezi'nden başlayarak Hisarönü Körfezi'ne kadar onlarca koya ve yerleşim yerlerine uğrayarak, o bölgedeki insanlara Organ Bağışını anlattılar, hastanemiz Organ ve Doku Nakil Koordinatörlüğü işbirliği ile Op.Dr.S.Meltem CAN tarafından organ bağışları alındı.

Etkinliğe ABD, İngiltere, Almanya, İsviçre gibi ülkelerden 21 kadın yelkenci katıldı.

AİLE HEKİMLİĞİ KLİNİĞİ DARÜLACEZE ZİYARETİ

FOTO GALERİ için tıklayın

19 Mayıs …

Ulu önderimizin bize armağan ettiği “Gençlik ve SporBayramı” mızın yanı sıra bu günün birözelliği de “Dünya Aile Hekimleri Günü” olmasıdır. Bu günü ve Aile Hekimliğimisyon ve vizyonunu yaşatmak, tanıtmak ve sürdürmek için Şişli Hamidiye Etfal Aile Hekimliği Kliniğigeleneksel hale getirdiği faaliyetlerini bu yıl da gerçekleştirdi.

Aile Hekimliği Disiplini dil, din, ırk ayırt etmeksizin yeryaşta kişiyi kucakladığı görüşünü ön plana çıkarmak amacıyla geçen yıl olduğugibi bu yıl da Darülaceze ve kreş ziyaretlerini gerçekleştirdi. Küçükhediyelerle yaşlı insanlarımızın gönüllerini alırken, kimsesiz miniklerimizlekısa süreli de olsa sevgi paylaşıldı.

Sevginin evrenselliği, her yaştaki insandan öğrenecek birşeylerimizin olması Aile Hekimliği ruhu ile birleşince günün anlamı daha daarttı.

Gelecek yıllarda, nice 19 Mayıs'larda Etfal Ailesi olarak tekrarbir araya gelmek dileğiyle….
HASTANEMİZDE 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI ETKİNLİKLERİ

1. Etkinlik

FOTO GALERİ için tıklayın

"23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını" 15 Nisan 2016 tarihinde hastanemiz konferans salonunda düzenlediğimiz "Bir Kümes Müzikali" isimli çocuk tiyatrosu etkinliğinde çocuklarımızla birlikte kutladık.

2. Etkinlik"23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını" 20 Nisan 2016 tarihinde hastanemiz konferans salonu, fuaye alanında çocuklarımızla birlikte kutladık.

3. Etkinlik

FOTO GALERİ için tıklayın

"23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını" gününde hastanemiz yemek hizmetleri ekibi ve İBB Halkla İlişkiler Müdürlüğünün organizasyonu ile Çocuk Kliniklerinde yatarak tedavi gören çocuklarımızı ziyaret ve hediye dağıtımı etkinlikleriyle kutladık.


4. Etkinlik

FOTO GALERİ için tıklayın

Çocuk Kliniklerinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliği düzenlenmiştir.

Bu güzel organizasyonda çocuklarımızın yüzünü güldüren ve güzel vakit geçirmesini sağlayan Merve Çakmakcı, Feyza Tarakçı, Büşra Akdeniz, Yeşim Gökçe, Ceren Öztürk ve Ekin Topuz'a teşekkür ederiz.

"Bir Çocuk Gülerse Dünya Güler"

"Sevgili Çocuklar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun."

4. ÇOCUK DOSTLARI KONGRESİ

FOTO GALERİ için tıklayın

24-26 Mart 2016 tarihlerinde Harbiye Askeri Müze Kongre Merkezinde "Türkiye Sağlık Bilimleri Üniversitesi" çatısı altında İstanbul'da Pediatri Eğitimi veren tüm Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin birlikteliğinde Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin gerçekleştirdiği geleneksel 4. Çocuk Dostları Kongresi 23 farklı il ve 56 kurumdan 1713 gönüllü Çocuk Dostunun katılımı ile büyük bir coşku içinde tamamlandı.

Kongre açılışında Kongre eş başkanları hastanemiz Yenidoğan Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. H. Sinan Uslu ve Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatri Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Murat Elevli kongrenin bugüne ulaşmasını ve hedeflerini açıkladılar.

Beyoğlu kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Erol Kısmet bir pediatrist olarak kongrenin tüm eğitim ve araştırma hastanelerinin pediatri kliniklerine hayırlı olmasını dilerken, Sağlık Bilimleri Üniversitesi rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Erdöl kongrenin ülkemizde Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastaneleri arasında yapılan afiliasyonun misyonuna uygun ilk önemli proje olduğuna dikkati çekerek kongrenin ülkemiz bilim hareketine hayırlı olmasını iletti.

Kongreye katılan Prof. Dr. Nurulllah Okumuş, Prof. Dr. İhsan Karaman, Doç. Dr. Halil Alış, Uz. Dr. Güven Bektemur, Prof. Dr. Hamza Müslümanoğlu, Doç. Dr. Kemal Memişoğlu, Doç. Dr. Kadriye Kart Yaşar ve Prof. Dr. Türkan Dağoğlu kongrenin önemini belirten hususlara dikkati çektiler.

Kongre 3 gün boyunca 7 Ana salonda 9 Kurs ve 5'i uydu sempozyumu 55 oturumda 286 Eğitim görevlisinin sunumları ve1713 katılımcının yoğun beğenisi ile tam bir bilimsel ve sosyal şölen havasında tamamlandı.
YOĞUN BAKIM HEMŞİRELİĞİ SEMPOZYUMU

FOTO GALERİ için tıklayın

Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz "Yoğun Bakım Hemşireliği Sempozyumu", 11 Mart 2016 Cuma günü Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda gerçekleşti.

İstanbul İli Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Sayın Prof.Dr.Erol KISMET, Tıbbi Hizmetler Başkanı Sayın Uz.Dr.Mehmet Taşkın EGİCİ ve Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Sayın Prof.Dr.Abdülkadir ÜNSAL ve çok sayıda sağlık görevlisi katıldı.

Açılış konuşmalarını Genel Sekreterimiz Sayın Prof.Dr.Erol KISMET, Hastane Yöneticimiz Sayın Prof.Dr.Abdülkadir ÜNSAL ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Sayın Serap ŞİŞMAN'ın yaptığı sempozyum programında: "Yoğun Bakım Ünitesinde Yatan Hastaların Kalış Sürelerini Etkileyen Faktörler", "Yoğun Bakım Ünitelerindeki Mesleki Riskler", "HIV'li Hastalarda Hemşirelik Bakımı", "Yoğun Bakımda Hemofiltrasyon", "Yoğun Bakımdaki Enfeksiyonlar", "Beyin Anevrizmalarında Hemşirelik Bakımı" ve "Kafa Travmaları" konulu sunumlar yapılmıştır.
AZ GÖREN REHABİLİTASYONU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Moderatör: Doç. Dr. Dilek GÜVEN
Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği

13:00-13:30
Açılış-Tanıtım

13:30-14:30
"Az gören rehabilitasyonunda ergoterapi"
Prof. Dr. Esra AKI
Hacettepe Üniversitesi Ergoterapi Bölümü

14:30-15:30
"Az görenlere yardım metotları"
Op.Dr. Delil ÖZCAN
Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniği

15:30-16:30
"Retina protezleri ile görme rehabilitasyonu"
Mehmet Recai ASLANTAŞ
Biyomedikal mühendis

Tarih : 4 Mart 2016 Cuma
Yer : Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Suat Efe Toplantı Salonu
ÇOCUK İZLEM MERKEZİ AÇILDI

FOTO GALERİ için tıklayın

Hastanemiz bünyesinde faaliyet gösterecek olan ÇİM (Çocuk İzlem Merkezi), İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Orhan Kapıcı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Önder Yaman, İstanbul Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. İsmail Öztürk, Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Güven Bektemür, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürü Önal İnaltekin, Çocuk Şube Müdürü Özlem Temür, Tıbbi Hizmetler Başkanımız Uz. Dr. M. Taşkın Egici, İdari Hizmetler Başkanımız Dr. Aşkın Ayvaz, Hastane Yöneticimiz Prof. Dr. Abdülkadir Ünsal, paydaş kuruluş temsilcileri ve sağlık çalışanlarının katılımıyla açıldı.
PROF.DR.M.GAZİ YAŞARGİL SEMPOZYUMU

FOTO GALERİ için tıklayın

Dünya Beyin Cerrahisi federasyonu tarafından yüzyılın Beyin cerrahı seçilen Prof. Dr. M. Gazi YAŞARGİL adına 15 Ocak 2016 tarihinde hastanemizde “Epilepsi Cerrahisi Sempozyumu” düzenlenmiştir.

Sempozyuma Genel Sekreterimiz Uz. Dr. Güven BEKTEMÜR, Tıbbi Hizmetler Başkanımız Uz. Dr. M. Taşkın EGİCİ, İdari Hizmetler Başkanımız Dr. Aşkın AYVAZ, Hastane Yöneticimiz Prof. Dr. Abdülkadir ÜNSAL, Beyin ve Sinir Cerrahi Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Adem Yılmaz, Beyin ve Sinir Cerrahi Kliniği İdari Sorumlusu Doç. Dr.A.Murat Müslüman ve sağlık çalışanları katıldı.
3. ACİL HEMŞİRELİĞİ SEMPOZYUMU

FOTO GALERİ için tıklayın

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Acil Hemşireleri Sempozyumu, 22 Aralık Salı Günü Şişi Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi konferans salonunda gerçekleşti. Genel Sekreterimiz Uz. Dr. Güven Bektemür, Tıbbi Hizmetler Başkanımız Uz. Dr. M. Taşkın Egici, Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Abdülkadir Ünsal ve çok sayıda sağlık görevlisi katıldı. Açılış konuşmalarını Genel Sekreterimiz Uz. Dr. Güven Bektemür, Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Abdülkadir Ünsal ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Hatice Çakmakçı'nın yaptığı sempozyum programında, Hızır Acilden Günümüze, Kriz Merkezi Koordinatörlüğünün İşleyişi ve Acil Servis Koordinasyonu, Acil Serviste Sıkıntılı Vakalarda Hemşirelik Yaklaşımı, Demografik Yapıda Bonzai Kullanımı, Acil Serviste Hemşirelik Yönetimi gibi konularda sunumlar yapıldı.
DÜNYA DİYABET GÜNÜ KUTLANDI

FOTO GALERİ için tıklayın

Dünya Diyabet günü nedeniyle hastanemizde 18 Kasım Çarşamba günü diyabet hasta okulu programı düzenlendi.

Dünya diyabet günü nedeniyle düzenlenen hasta okulu programı;hasta, hasta yakınları ve çalışanlarımızın katılımıyla gerçekleştirildi. İlk olarak Prof. Dr. Yüksel Altuntaş “Türkiye'de ve dünyada diyabetin durumu” konulu bir konuşma yaptı. Daha sonra Diyetisyen Nebile Dertli “Diyabette doğru beslenme” , Uz. Dr. Nilay Ergen “Diyabette doğru egzersiz” ve Uz. Dr. Esra Çil Şen “Diyabette doğru tedavi” konulu konuşmalar yaptılar. Program soru cevap bölümüyle sona erdi.
SEDEFLE YAŞAMAK HASTA OKULU

FOTO GALERİ için tıklayın

Hastanemiz Hasta Okulu etkinlikleri kapsamında, Sedef hastaları ve yakınları için bir "Hasta Bilgilendirme" toplantısı düzenlendi. Hastanemiz İbrahim Paşa Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıya Sedef Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Yıldırım, Dermatoloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç.Dr. İlknur Altunay, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği Başasistanı Doç. Dr. Jülide Öncü ve Endokrinoloji ve Metabolizma Kliniği İdari Sorumlusu Dr. Feyza Yener Öztürk katılarak sedef hastalığı ile ilgili bilgiler verdiler. Toplantının soru cevap bölümünde uzmanlarımız toplantıya katılan vatandaşlarımızın sorularını yanıtladılar.
2015-2016 AKADEMİK EĞİTİM YILI AÇILIŞI VE YENİ HİZMETE SUNULAN BİRİMLERİN AÇILIŞ TÖRENİ

FOTO GALERİ için tıklayın

Hastanemiz 2015-2016 Akademik Eğitim Yılı Açılışı ve yeni hizmete sunulan birimlerin açılış töreni Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Selami Albayrak, Şişli İlçe Kaymakamı Salih Işık, Beyoğlu Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Güven Bektemur, Tıbbi Hizmetler Başkanı Uz. Dr. Memet Taşkın Egici, İdari Hizmetler Başkanı Dr. Aşkın Ayvaz, Yöneticimiz Prof. Dr. Abdülkadir Ünsal, Endokrin Kliniği Eğitim Görevlisi Prof. Dr. Yüksel Altuntaş ve hastane çalışanlarının katılımlarıyla gerçekleşmiştir. Programın ikinci bölümünde Acil Tıp Kliniği yenilenen sarı alan, Kalp ve Damar Cerrahi Yoğun Bakım, Koroner Anjiyografi Ünitesi, Mikrocerrahi Eğitim Ünitesi ve Organ Nakil Merkezi ziyaret edilmiş; Kardiyoloji Kliniği hizmete açılmıştır.
ORTAK ÖĞRENME AĞI ÇALIŞMA ZİYARETİ

FOTO GALERİ için tıklayın

Evrensel Sağlık Kapsayıcılığı (UHC) Ortak Öğrenme Ağı tarafından 22 Temmuz 2015 tarihinde Şişli Hamidiye Etfal E.A. Hastanemize çalışma ziyareti gerçekleştirildi.

Evrensel Sağlık Kapsayıcılığı Ortak Öğrenme Ağı'nın 22 ülkedeki UHC programlarının uygulanmasına ve teorik alt yapısına ilişkin girişimlerin takip edildiği doktorlar arası öğrenme platformu özelliği taşıdığı, yılda bir kez toplanan ve üst düzey politika belirleyicilerden oluşan Yönlendirme Grubu tarafından yönetildiği belirtilmektedir. Bu yıl düzenlenecek olan Yönlendirme Grubu toplantısı İstanbul'da gerçekleştirileceğinden, ülkemizde uygulanan sağlık sistemi reformlarının ilk elden anlaşılması için toplantı öncesinde birinci basamak sağlık kuruluşu ve büyük ölçekli bir hastane olarak Şişli Hamidiye Etfal E.A. Hastanemize yönelik çalışma ziyareti gerçekleştirilmiştir.
HEMŞİRELİK HAFTASI ETKİNLİKLERİ

FOTO GALERİ için tıklayın

Hastanemiz Konferans Salonu'nda 14.05.2015 tarihinde Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğü'nün koordinasyonunda, 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası Etkinlikleri kapsamında, "3.Hemşirelik Sempozyumu" düzenlenmiştir. Beyoğlu Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm.Dr.Güven BEKTEMÜR, Hastane Yöneticisi Prof.Dr.Abdulkadir ÜNSAL ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Hatice ÇAKMAKCI açılış konuşmalarını yaptığı sempozyumda İstanbul geneli hastanelerden 450 sağlık personeli katılmıştır.

Sempozyumda;
- Sağlık Hukuku
- Hemşirelik Etiği
- Hemşireliğin Beklentileri ve Hemşirelikten Beklenenler
- Hemşirelikte Bilimsel Çalışmaların Önemi ve Hemşireliğe Katkıları
- Kurumsal Bağlılık, "Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nde Çalışan Ebe ve Hemşirelerin Kurumsal Bağlılık ve İş Doyumları Üzerine Bir Araştırma"

Konuları ile ilgili sunumlar gerçekleştirilmiştir. Yoğun katılımla başarılı bir sempozyum olmuştur.
3. ÇOCUK DOSTLARI KONGRESİ

FOTO GALERİ için tıklayın

Türkiye'nin ilk Çocuk Hastanesi ve 116 yıldır tüm Türkiye'ye hizmet veren köklü çınar, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanemizin, gelenekselleşen 3.Çocuk Dostları Kongresi 2 - 4 Nisan 2015 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

3 Nisan 2015'te Genel Sekreterimiz Uz.Dr.Güven BEKTEMÜR, Hastane Yöneticimiz Prof.Dr.Abdülkadir ÜNSAL, Yenidoğan Yoğun Bakım Kliniği Eğitim sorumlusu Doç.Dr.Hasan Sinan USLU ve Yenidoğan Yoğun Bakım kurucusu Prof.Dr.Asiye NUHOĞLU'nun değerli katılımları ve konuşmaları ile açılışı yapıldı.

Kongrede ağırlıklı olarak, güncel genel pediatri alanındabilinmesi gereken önemli temel taşları gözden geçirilerek, konusunda tecrübeli hocalarımızca bilgileri yeniden toplama ve yeniliklere hakim olma imkanı sağlanması imkanı bulunmuştur.


ŞİŞLİ HAMİDİYE ETFAL EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ
3.ÇOCUK DOSTLARI KONGRESİ

Kongremizde 116 yıllık ulu çınarın tarihsel, bilimsel ve duygu yüklü geçmişine, yaşanan bu güne ve geleceğe yönelik hedeflerine şahitlik edildi...

2-4 Nisan 2015 tarihlerinde Harbiye Askeri Müze Kongre merkezinde gerçekleştirilen kongremize katılan 1002 yerli ve yabancı katılımcı hem bilimsel toplantılar hem de müze gezisi ile mehter konseri eşliğinde son derece yoğun ve doyurucu bir programa eşlik ettiler. Bu yönü ile ülkemizin sayılı pediatri kongreleri arasına giren kongremiz yenidoğan ve pediatri klinikleri başta olmak üzere tüm hastanemizin haklı gururu olmuştur.

Osmanlı Devleti'nin Sultanı, koskoca bir ülkeye hükmederken bir hastalığa gücü yetmemiş, küçücük yavrusunu difterinin elinden kurtaramamıştı. Dönemin en yetkin hekimlerinin müdahalelerine rağmen kızını kaybettiyse, fakir fukara çocuklarının hali niceydi? Hastalandıklarında babaları ne yapardı? Evladını kaybetmenin ilk şokunu atlattığında böyle düşünmüştü II. Abdülhamid. Başka babaların kalbi yanmasın diye henüz sekiz aylıkken toprağa verdiği kızının hayrına bir hastane yaptırmalıydı. Yoksul çocuklar burada şifa buldukça Hatice Sultanın ruhu şad olacaktı. İşte baba şefkatinin sembolü olan Hamidiye Etfal Hastane-i Alisi fikri böyle doğdu.

24 Mayıs 1315/5 Haziran 1899 tarihinde Sultan Abdülhamit hanın kızı için yaptırdığı dünyanın 3.Çocuk hastanesi “Sultanın hazineleri içerisinde en değerli mücevheri” olacaktır. İnşaat masraflarının tamamı Padişahın şahsi gelirlerinden karşılanan “Haşmeti ile parlayan Kutup Yıldızı” kurucu hekimbaşı Sertabip İbrahim Paşa önderliğinde modern tıbbi donanımı, bina yapısı ve dönemin en meşhur hekimleri sayesinde hem Osmanlı iktidarının simgesi hem de tıbbımızın göstergesi kabul ediliyordu.

Genç Cumhuriyetin ilk yıllarında tek üniversite olan İstanbul Tıp Fakültesinin birçok bölümünün (Çocuk Sağlığı, Çocuk cerrahisi, Üroloji ve Ortopedi kliniklerinin) eğitimleri üniversite reformu ile 1933'ten 1949 yılına kadar hastanemizde yürütülmüştür. Hastanemiz sağlık alanında dönemin şartları içerisinde birçok ilkin öncüsü olmuştur;

1900 ortopedi atölyesi
1901-1902 ve 1903-1907 yıllarına ait “Hamidiye Etfal Hastahane-i Âlisi İstatistik Risalesi” ile dünyada bilinen ilk geniş kapsamlı istatistik çalışması 
1903 ilk fizik tedavi uygulaması
1904 Uzman yetiştiren ilk kamu hastanesi
1905 ilk çocuk senatoryumu
1907 ilk serum ve aşı laboratuarı
1908 bakteriyoloji laboratuarlarının kuruluşu
1900 ve 1907 En önemli özelliklerinden biri de kadın hekim çalıştıran ilk hastane olmasıdır ilk kadın genel cerrahımız olan Suat Rasim Hanım, ilk doktor kadın milletvekilimiz Fatma Memik hastanemizde çalışmışlardır.

Hastanemiz günümüzde modern ve çağdaş tıbbi donanımı ve kalifiye öğretim görevlileri ile ülkemizde birçok üniversitenin gıpta ile takip ettiği ülkemizin her bir köşesine hizmet veren referans hastanedir.

Çalışanlarının birbirilerine “Hep destek, tam destek“ felsefesi ile sürekli kendini yenileyen ve dinamik bir yapıya sahip olan hastanemizin temel oluşumu Çocuk Klinikleri akademisyen, yan dal uzmanı, pediatri uzmanı, pediatri asistanı, hemşiresi ve yardımcı sağlık çalışanları ile büyük bir aile olup; İstanbul ilindeki mevcut Kamu Hastaneleri içerisinde çocuk sağlığı ile ilgilenen en geniş sağlık personeline sahip kurumlardan birisidir. Yetiştirdiği sayısız çocuk uzmanı ülkemizin en ücra köşelerinde şifa dağıtarak hastanemiz maneviyatını güçlendirmeye devam etmektedirler. Prof. Dr. Asiye Nuhoğlu'nun şefliğinde Yenidoğan Yan Dal eğitimi veren ilk kamu kuruluşu olan hastanemiz ülkemizin 4 bir köşesinde yetiştirdiği 9 akademisyen ile yenidoğan bilim dalında farkındalık yaratan bir kurum olmanın haklı gururunu yaşamaktadır.

Köklü bilimsel ve hizmetsel yapısını geçmişinden aldığı manevi güç üzerine inşa eden; çağdaş yapılanması, akademisyen kadrosu ve yürekli çalışanları ile geleceğini kuvveden fiile taşıyacak olan Şişli Hamidiye Etfal Ailesi umudumuz ve sevdamız olmaya sonsuza kadar devam edecektir...

Adınla şanınla hep varol Şişli Hamidiye Etfal...

GELENEKSEL 1. ANI VE HİKAYE YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

Foto Galeri için tıklayın

24 Aralık 2014 tarihinde Genel Sekreterliğimiz tarafından organize edilen 1. Anı ve Hikaye Yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi. Törene Genel Sekreterimiz Uzm. Dr. Güven BEKTEMÜR, İdari Hiz. Başkanımız Dr. Aşkın AYVAZ, Tıbbi Hizmetler Başkanımız Uzm. Dr. Mehmet Taşkın EGİCİ, Mali Hizmetler Başkanımız Uzm. Dr. Mehmet ERBAKAN, Türk Kızılay'ı İstanbul İl Başkanı İlhami YILDIRIM, Hastanemiz Yöneticisi Doç. Dr. H. Sinan USLU, sivil toplum örgütü temsilcileri, gazeteciler, hastane idarecilerimiz ve sağlık çalışanları katıldılar.

Ud ve Kanun taksimi sonrasında, Genel Sekreterimiz Uzm. Dr. Güven BEKTEMÜR' ün açılış ve hoş geldiniz konuşması ve Sertaç GÜNGÖR' ün kısa söyleşisi ve hastanemiz yöneticisi Doç. Dr. H. Sinan USLU'nun konuşmaları sonrası Jüri üyeleri Gazeteci Yazar Ersoy DEDE, Gazeteci Murat ALAN, İdari Hizmetler Başkanı Dr. Aşkın AYVAZ, Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzm. Dr. Mehmet Taşkın EGİCİ, Uzm. Dr. Mehmet ERBAKAN, Uzm. Coşkun AKÇAY, Uzm. Servet SENGİR' in değerlendirmeleriyle dereceye giren yarışmacılara ödülleri verildi.

Yarışmada ilk üçe giren sağlık çalışanları sırasıyla 1. Hemşire Hacer Özkul ÖZEL, 2. Uzm. Dr. Bilge DOĞAN, 3. Paramedik Serkan ÖZEL oldular. Mansiyon ödüllerini ise Uzm. Dr. Aslı BOSTANCI, Uzm Dr. Bülent TAYMUR, Sağlık Memuru Davut KÖSEOĞLU, Hemşire Döndü KOÇAK KAYMAZ, Laborant Erkan BAŞYİĞİT, Hemşire Feray YILDIRIM, Hemşire Leyla GÜLER, Hemşire Mehmet Şerif KAYA, Dr. Mehmet UHRİ, Sağlık Memuru Mete BEKAR, Uzm. Dr. Murat AKBAŞ, Müge ÖREN, Hemşire Mülkiye OKYAY, Hemşire Ramiye ARSLAN, Dr. Sebahattin ATAOĞLU, Hemşire Serpil AKSU, Dr. Sinan TEZER, Hemşire Yılmaz ALTÜRK, Op. Dr. Yusuf YILDIRIM almaya hak kazanmışlardır.ŞİŞLİ MESLEK YÜKSEKOKULU VE THE ISTANBUL EDİTİON OTEL İŞBİRLİĞİNDE İKİ FARKLI ORGAN BAĞIŞ ETKİNLİĞİ

Foto Galeri için tıklayın

Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu'nun oluşturmuş olduğu “Can Dostu Platformu” , İstanbul Organ Nakli Koordinasyon Merkezi ve hastanemiz Organ ve Doku Nakil Koordinatörü Hanife Yavuz'un organizasyonu ile Şişli Meslek Yüksekokulunda ilkini geçen yıl yaptığımız organ bağışı etkinliğini bu yıl da kasım ayında tekrarladık. Önce okul öğrencilerine ve öğretim görevlilerine organ bağışı hakkında bilgilendirici sunum yapıldı, ardından kurulan stantta organ bağışı yapmak isteyenlere organ bağış kartları verildi.

DİĞER BİR ETKİNLİĞİMİZ DE THE İSTANBUL EDİTİON OTELDE İDİ

Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, The İstanbul Edition Otel yöneticileri tarafından organ bağışı farkındalık etkinliği düzenlendi. Biz de Beyoğlu Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ile birlikte Organ ve Doku Nakil Koordinatörümüz Hanife Yavuz'un koordinasyonunda etkinliğe katıldık. Etkinlik gazeteci-yazar Tuluhan Tekelioğlu'nun 2014 yılında çekmiş olduğu tamamen gerçek yaşamdan hikayeler, organ nakli ile ilgili yaşanmış olaylar, dünyada ve Türkiye'de organ bağışının ve naklinin durumunu yansıtan, “YENİ HAYAT” adlı belgesel film gösterimi ile başladı. Gösterimin ardından söyleşi yapıldı ve organ bağışları kabul edildi. Söyleşide Tuluhan Tekelioğlu'na eşlik edildi, organ bağış ile ilgili sorular cevaplandı. Belgesel ilk defa 2014 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde gösterilmişti ve gösterim sonrası bir çok sanatçı belgeselden etkilenip organ bağışı yapmıştı. Aynı etkiyi The İstanbul Edition Otelde de gördük. Bir çok otel çalışanı ve yöneticileri toplantıya katıldı ve organ bağışı yaptılar. Basının da davetli olduğu etkinliğe ilgi oldukça iyiydi.

“Başkaları için kendinizi unutursanız, o zaman sizi daima hatırlayacaklardır” DOSTOYEVSKİ ve “insanın insana verebileceği en güzel hediye YENİ HAYATTIR” TULUHAN TEKELİOĞLU.
ÇOCUK HEMATOLOJİ VE ONKOLOJİ POLİKLİNİKLERİ & KEMOTERAPİ ÜNİTESİNİN AÇILIŞI

Foto Galeri için tıklayın

Renovasyonu Kansersiz Yaşam Derneğinin koşulsuz destekleri ile gerçekleştirilen Hastanemiz Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Poliklinikleri & Kemoterapi Üniteleri katılımın yoğun olduğu bir törenle hizmete açıldı. Törene Genel Sekreterimiz Sayın Uz. Dr. Güven BEKTEMÜR, Tıbbi Hizmetler Başkanımız Uz. Dr. M. Taşkın EGİCİ, Kansersiz Yaşam Derneği üyeleri, Çocuk Hastalarımız, aileleri ve basın mensupları katıldı. Hastanemiz Yöneticisi Doç. Dr. H. Sinan USLU, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları İdari Sorumlu Doç. Dr. Zeynep Yıldız YILDIRMAK, Kansersiz Yaşam Derneği Başkanı Sn. Dida Didem KAYMAZ ve Kansersiz Yaşam Derneği Yön. Kur. Üyesi Sn. Bruno MEDİNA' nın katılımlarıyla Kansersiz Yaşam Derneğinin desteği ile yenilenen Çocuk Onkoloji/Hematoloji Poliklinik alanları ve ayaktan Kemoterapi Ünitesinin açılışı gerçekleştirildi. Kurdela kesimi ve konuşmalardan sonra törene ünitenin fuaye salonunda çocuklarla birlikte pasta kesilerek devam edildi.GENEL CERRAHİ KLİNİĞİ AKREDİTASYON TÖRENİ

Foto Galeri için tıklayın

Türk Cerrahi Derneği Türk Cerrahi Yeterlilik Kurulu Eğitim Kurumları ve Programları Değerlendirme Komisyonu Hastanemiz Genel Cerrahi Kliniğine “Kurum Uzmanlık Eğitimi Yeterlilik Belgesi” verdi. Yapılan törene Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterimiz Sayın Uz. Dr. Güven Bektemür'de katılırken Hastanemiz Yöneticisi Doç. Dr. H. Sinan Uslu Hastanemizin Bilimsel ve Eğitsel yönünün geleneksel ailesel yapısıyla sevginin birlikteliğinde hızla daha iyiye doğru ilerlediğinin altını çizdi ve emeği geçenlere teşekkür etti. Klinik idari ve eğitim sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Mihmanlı, Doç. Dr. Gürkan Yetkin ve Doç. Dr. Mehmet Uludağ başta olmak üzere Genel Cerrahi kliniğimize şükranlarımızı sunuyoruz.RAHİM HOCAMIZIN EMEKLİLİK TÖRENİ

Foto Galeri için tıklayın

115 senelik köklü geçmişi olan ailemizin 41 yıllık emektarı, şevkle, azimle, inançla imamlık yapan değerli hocamız Rahim AYDIN'ın emeklilik töreninde duygusal anlar yaşandı. Törene Sayın Genel Sekreterimiz Uzm. Dr. Güven BEKTEMÜR, Şişli Müftüsü Ahmet TÜCCAR, Hastane Yöneticisi Doç. Dr. H. Sinan USLU, Klinik şefleri, İMH Müdürü Hatip AYDIN, HHSO Müdürü Serkan GÖLEN, Hastane Yöneticileri, diğer kurum mensupları, çalışma arkadaşları ve sevenleri katılarak, Rahim hoca hakkında duygu ve düşüncelerini dile getirdiler. Kur'an tilaveti ile başlayan program, ilahi dinleti ile devam etti. Rahim hocaya, Hastane yöneticisi Doç Dr. H. Sinan USLU tarafından plaket ve çeşitli hediyeler takdim edildi. Her anını sevginin birlikteliğinde dolu dolu yaşanan 41 yılı geride bırakan emektar hocamıza bundan sonraki hayatında gönül huzuru ile dolu sıhhatli bir ömür dileriz.
O bir hastane imamı… daha fazlası…
O bir gönül dostu…
O bir 41 Yıllık Hamidiye Etfalli..
O bir Fenerbahçeli…
41 kere maşallah Adam gibi adam…
Rahim Hocamız…
“SORULARLA ACİL SERVİS” SEMPOZYUMU

Foto Galeri için tıklayın

Hastanemiz Erişkin Acil Tıp Kliniği tarafından “Sorularla Acil Servis” konulu Sempozyum düzenlendi. Acil servis sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda Aciliyet Kriterleri, Triyaj, Tükenmişlik, İletişim ve CPR' da yaklaşım konuları tartışıldı.

Prof. Dr. İbrahim İKİZCELİ başkanlığında başlayan toplantıda konuşan Genel Sekreterimiz Uzm. Dr. Güven BEKTEMÜR, Doç. Dr. Hasan Sinan USLU, Uzm. Dr. Derya ÖZTÜRK, SBHM Hatice Çakmakçı Buyur acil servis, acil servis sorunları ve yaklaşımlara yönelik deneyim ve düşüncelerini paylaştılar. Sempozyuma Tıbbi Hizmetler Başkanımız Uzm. Dr. Memet Taşkın EĞİCİ Onur kurulu üyesi olarak katıldı.DÜNYA AIDS GÜNÜ

Foto Galeri için tıklayın

1 Aralık Dünya AIDS günü nedeniyle Hastanemiz İbrahim Paşa Konferans Salonunda bilgilendirme semineri düzenlendi. Prof. Dr. İlyas DÖKMETAŞ, Uz. Dr. Alper GÜNDÜZ, Uz. Dr. Dilek Yıldız SEVGİ'nin konuşmacı olarak katıldığı konferansa, dinleyici olarak Şişli Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri ve Öğretmenleri ile Şişli Hamidiye Etfal çalışanları katıldı.10 KASIM 2014

FOTO GALERİ için tıklayın

Hamidiye Etfal ailesi ebediyete intikalinin 76. Yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü şükran, minnet ve özlemle andı…AVRUPA ANTİBİYOTİK FARKINDALIK GÜNÜ SEMPOZYUMU

Foto Galeri için tıklayın

Hastanemiz İbrahim Paşa Konferans Salonunda 18 Kasım Antibiyotik Farkındalık Günü dolayısıyla, bilimsel etkinlik düzenlendi. Enfeksiyon Kliniği Eğitim Sorumlusu sayın Prof. Dr. İlyas DÖKMETAŞ' ın sunumunu yaptığı sempozyuma hastane yöneticimiz Doç. Dr. Hasan Sinan USLU katkıda bulundular. Klinik eğitim ve idari sorumluları, hekim ve hemşirelerin katıldığı sempozyum soru-cevap şeklinde devam etti.DÜNYA PREMATURE GÜNÜ KUTLAMASI

FOTO GALERİ için tıklayın

"17 Kasım Dünya Prematüre Günü" Türk Neonatoloji Derneği, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Beyoğlu kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği birlikteliğinde ve Prematüre bebekler ve aileleri ile birlikte patik asma ve pasta kesme töreni, oyunlar, şarkılar eşliğinde hastanemizde mutlulukla kutlandı...DÜNYA DİYABET GÜNÜ

Foto Galeri için tıklayın

14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle hastanemiz İbrahim Paşa Konferans Salonunda Sempozyum düzenlendi. Günün anlamına yönelik olarak hazırlanan T-shirtlerin giyildiği toplantıda Hastanemiz Endokrinoloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Yüksel Altuntaş tarafından yapılan sunumda günlük yaşamda Diyabet ile ilgili pratik bilgiler aktarıldı. Hastanemiz Yöneticisi Doç. Dr. H. Sinan Uslu'nun, hastane idarecilerinin, öğretim görevlileri, sağlık personeli ve hastaların katıldığı toplantı büyük beğeni topladı.ÇOCUK CERRAHİSİ ÇALIŞTAYI

Foto Galeri için tıklayın

Hastanemiz Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Klinikleritarafından 17 Ekim 2014 tarihinde Hastanemiz İbrahim Paşa Konferans Salonunda“Uluslar arası Çocuklarda Laparoskopik Herni Onarımı Çalıştayı” düzenlendi.Ülkemizin bir çok bölgesinden çocuk cerrahisi uzmanlarını buluşturan II.Çalıştay Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Üroloji klinikleri Eğitim sorumlusu Prof. Dr.Ali İhsan Dokucu başkanlığında gerçekleştirildi. Kendi adı ile anılanlaparoskopik onarım tekniğini meslektaşları ile paylaşan Dariusz Patkowskiameliyat görüntülerini sundu. Konuşmalar ile devam eden çalıştayın en ilgiçekici bölümü ise hastane ameliyathanesinden yapılan canlı bağlantı ile yapılanameliyatların katılımcılar tarafından izlenmesiydi.ANNE OTELİNİN BAĞIŞÇISI

Foto Galeri için tıklayın

Sayın Leyla Kent Hastanemiz Yenidoğan Kliniğinde tedavi gören bebeklerin annelerinin hastanemiz bünyesinde misafir ettiğimiz ayrı alanda (ANNE OTELİ ve ANNE UYUM ODASI) babaları diş hekimi merhum Nurettin Kent adına oda tefriş ettiler. Bu ulvi duyguyu hastane yöneticileri eşliğinde annelerle paylaşan Leyla Kent hanımefendiye hastanemiz yöneticisi Doç. Dr. H. Sinan Uslu tarafından “Teşekkür Belgesi” sunuldu.5 MAYIS DÜNYA EBELER VE 11 MAYIS DÜNYA HEMŞİRELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

HASTA VE DİYABET OKULU 2012 NİSAN AYI EĞİTİMLERİ

HASTA VE DİYABET OKULU 2012 MART AYI EĞİTİMLERİ

KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİNDEN KORUNMA VE BESLENME, TEDAVİ SEÇENEKLERİ EĞİTİM PROGRAMI

HASTA VE DİYABET OKULU 2012 ŞUBAT AYI ETKİNLİKLERİ

8.DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

1-7 EKİM EMZİRME HAFTASI ETKİNLİĞİ

HASTANEMİZ 112 YAŞINI KUTLADI

HEMŞİRELİK HAFTASI HASTANEMİZDE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI HASTANEMİZDE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

TÜRKİYE'DE ÇOCUK SAĞLIĞI STRATEJİLERİ

HASTANEMİZ GENEL CERRAHİ KLİNİKLERİ ORTAK TOPLANTISI’NDA TEK KESİDEN LAPAROSKOPİK CERRAHİ VİDEO PANELİ YAPILDI.

DİYABET OKULU VE HASTA OKULU OCAK AYI ETKİNLİKLERİ YAPILDI

HASTA OKULU VE DİYABET OKULU ETKİNLİKLERİ DEVAM EDİYOR

2010 DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

“KANSERDEN KORKMUYORUZ” ETKİNLİKLERİ

DEPRESYON VE UYKU BOZUKLUKLARI İLE OBEZİTE VE HİPERTANSİYON HASTA OKULU

Hasta Okulu'nun bu ayki programında Depresyon ve Uyku Bozuklukları ile Obezite ve Hipertansiyon konuları anlatılmıştır.

Günümüzde insanların en sık karşılaştığı sorun olan bu iki konuda ilgili bir hasta grubu bilgilendirilmiştir.

Depresyon konusunda Uzm.Dr.Bahadır BAKIM, Obezite konusunda Uzm.Dr.Esra ÇİL, Hipertansiyon konusunda Uzm.Dr.Ali Osman ÖZTÜRK konuşma yapmışlardır.

KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİ VE DİYALİZ HASTA OKULU

İl Sağlık Müdürlüğümüz Eğitim Şube önderliğinde, hastanemizde düzenlemekte olduğumuz Hasta Okulu kapsamında 24.12.2009 Perşembe günü Kronik Böbrek Yetmezliği ve Diyaliz konusu işlenmiştir. Nefroloji Klinik Şefi Doç.Dr.Abdülkadir ÜNSAL'ın açılış konuşmasıyla başlayan ve ardından Başhekimimiz Prof.Dr. Suat TURGUT'un  konuşmasıyla devam eden panelimiz konularında uzman panelistlerimizin sunumlarıyla devam etmiştir. Panelimiz 86 katılımcıyla gerçekleşmiş olup emeği geçen tüm eğitimcilerimize, katılımcılarımıza ve organizasyon komitesine teşekkürlerimizi sunarız.
II. AMELİYATHANE HEMŞİRELİĞİ SEMPOZYUMU

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şubesi önderliğinde, Hastanemizde düzenlenen II. Ameliyathane Hemşireliği Sempozyumu İl Sağlık Müdürümüz Doç.Dr.Ali İhsan DOKUCU'nun teşrifleri ile gerçekleştirildi. Sempozyumda Ameliyathanelerde Kalite Çalışmaları ve önemi, Ameliyathanelerin Düzenlenmesi konularında 2 Oturum şeklinde ele alındı.
II. Ameliyathane Hemşireliği Sempozyumu'na kamu ve özel hastanelerde çalışan 300 Ameliyathane ile idari kadrolardan Hemşireler katılmıştır. Sempozyuma gösterdikleri ilgi ve destekten dolayı, organizasyon komitesine ve tüm katılımcılara şükranlarımızı sunarız.
BAŞHEKİMLİKTE BAYRAMLAŞMA ZİYARETLERİ

Kurban Bayramı'nda Hastane çalışanları Başhekim ile bayramlaşıp iyi dileklerini sundu.
SOKAK HAYVANLARI SORUNLARI VE ÇÖZÜM YOLLARI KONFERANSI

Moderatörlüğünü Doç. Dr. Burak Ömür Çakır'ın yaptığı “Sokak Hayvanları Sorunları ve Çözüm Yolları” isimli konferans Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans salonunda 18 Kasım 2009 tarihinde Hayvan Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Av. Ahmet Kemal Şenpolat tarafından verildi. İstanbul İl Sağlık Müdürü Sayın Doç. Dr. Ali İhsan Dokucu ve Başhekimimiz Sayın Prof. Dr. Suat Turgut'un da katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda İstanbul'daki sokak hayvanlarının tarihi, yaşadıkları sorunlar ve çözüm yolları tartışıldı. Üzerinde durulan diğer bir konu da sokak hayvanlarının sağlığının insan sağlığına olan etkileriydi. Petshoplarda satılan hayvanların birkaç ay beslendikten sonra terk edilerek sokağa atılmalarının ortaya çıkardığı sıkıntılar ve sıcak yaz günlerinde susuz kalan bir sokak hayvanına verilecek bir kap suyun önemi akılda kalan diğer konulardı.
DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Dünya diyabet günü nedeniyle hastanemizde Hasta Okulu çerçevesinde etkinlikler düzenlendi.
10 KASIM 2009

Ulu Önder Atatürk ölümünün 71'nci yıldönümünde Hastanemizde de saygıyla anıldı. Törende Atatürk'ü anlatan film izlendi.
PANDEMİ GRİP SALGINI AŞI KAMPANYASI İSTANBUL'DA BAŞLADI

H1N1 aşısı İstanbul'da ilk kez İl Sağlık Müdürümüz Doç.Dr. Ali İhsan DOKUCU'nun katılımıyla hastanemizde uygulanmaya başlandı.
ÇOCUK ENFEKSİYON KLİNİĞİ AÇILIŞI

4. Çocuk(Enfeksiyon) Kliniği, hastanemiz imkanları ve Ayhan Şahenk Vakfı'nın katkıları ile yenilenerek 15 Ekim 2009 tarihinde İl Sağlık Müdürümüz Doç.Dr. Ali İhsan DOKUCU ve Başhekimimiz Prof.Dr.Suat TURGUT'un katılımıyla yapılan törenle hizmete girdi.
DÜNYA EMZİRME HAFTASI ETKİNLİKLERİ

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Şişli Etfal Başhekimliği ve Çocuk Kliniklerinin organizasyonu ve katılımları ile hastanemizde “Dünya Emzirme Haftası”  (1-7 Ekim) etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. 

Bu etkinlikler doğrultusunda:

7 Ekim 2009 tarihinde, İl Sağlık Müdürümüz Ali İhsan DOKUCU, Ana Çocuk Sağlığı (AÇS) temsilci doktorları, Şişli Etfal EAH başhekimliği temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve Basın kuruluşları temsilcilerinin (yaklaşık 15)  davetli olduğu konferansımıza, yaklaşık 320 aile (anne-baba) ve sağlık çalışanı katılmıştır. 

Konferans sonrasında yaklaşık 15 basın kuruluşunun temsilcilerinin katıldığı  basın toplantısı yapıldı.

İlave olarak hafta boyunca  “Emzirme Destek” programı ekibimize yapılan, eğitici eğitimi ve organizasyona yönelik toplantılar ile Çocuk Klinikleri tüm çalışanlarına anne sütünün önemi ve desteklenmesi hakkında çok sayıda toplantılar gerçekleştirildi.

Hastanemizde yapılan bu aktiviteler hakkında, çeşitli görsel ve yazılı medyada ( 7 televizyon programı , 6 gazete haberi, 13 internet haberi) toplam 26 haber yer aldı.

Sonuç olarak; 

- Yapılan tüm aktivitelerdeki (görsel-yazılı medya, basın toplantısı, sağlık çalışanları ve anne konferansındaki) soruların kitap haline getirilerek sağlık çalışanları ve ailelerin hizmetine sunulması, 

- İlk 6 ay sadece anne sütü verilmesine yönelik “Emzirme Destek” programının ilk adımı olarak Şişli Etfal EAH ‘da varolan Emzirme destek grubu geliştirilerek, bu grubun uluslararası ölçülerde standardize edilmesi,

yönünde çalışmalar başlatılmıştır.

BAŞHEKİMİMİZİN KLİNİK ZİYARETLERİ

Başhekimimiz Prof.Dr.Suat Turgut'un klinik ziyaretleri.
BAŞHEKİMLİK DEVİR TESLİM TÖRENİ

İl Sağlık Müdürümüz Sayın Doç.Dr. Ali İhsan Dokucu'nun katılımlarıyla Başhekimlik Devir Teslim Töreni 05.08.2009 tarihinde Konferans Salonu'nda gerçekleşmiştir.
ŞİŞLİ ETFAL 110. YAŞINDA

Hastanemizin 110. Yıl kuruluş yıldönümü 25-26 Mayıs 2009'da hastanemiz konferans salonunda  kutlandı. Bu yıl Şişli Etfal Tıp Günleri 7. Kongresi  yapıldı. Kongrenin açılış bölümünde Prof.Dr.Ünal KUZGUN tarafından hastanemizin tarihçesi ile ilgili konuşma yaptı. Ayrıca Başhekimimiz Doç.Dr. Ali İhsan DOKUCU , Şişli Belediye Başkanı Mustafa SARIGÜL ve  İstanbul İl Sağlık Müdürümüz Uz.Dr.Mehmet BAKAR da Hastanemizle ilgili konuşmalar yaptılar.

Kongre kapsamında daha sonra Etik kurullar konusunda bir panel düzenlendi. Prof.Dr. Erbil ERGENEKON moderatörlüğünde düzenlenen panelde İlaç ve Eczacılık Genel Müdürü Dr.Mahmut TOKAÇ, Prof.Dr. Yağız ÜRESİN ve Prof.Dr.Ahmet GÜL  birer konuşma yaptılar.

Hastanemizin 110. Kuruluş Yıldönümü etkinlik kapsamında Hipotez Poster Oturumu yapılmıştır. Doç.Dr.Cengiz Miroğlu hocamızın başkanlığında on kişilik jüri üyeleri tarafından ilk üç klinik seçilmiştir. Jüri üyelerimiz Doç.Dr.Hulki FORTA, Op. Dr.Nimet GÖKER, Doç.Dr.Burak ÇAKIR, Doç.Dr.Sibel MERCAN, Doç.Dr.Metin KÜÇÜKKAYA, Doç.Dr.Muammer KENDİRCİ, Doç.Dr.Cengiz MİROĞLU, Doç.Dr.Soner TATLIDADE, Doç.Dr.Dilek GÜVEN ve Doç.Dr.Yıldız YILDIRMAK hocalarımızdan oluşmuştur.

Birincilik Ödülü: 1. KBB Kliniği Dr. Emrah EMRE
İkincilik Ödülü:   2. Üroloji Kliniği Dr.Mesrur Selçuk SILAY
Üçüncülük Ödülü: Psikiyatri Kliniği Dr. Meral AKBIYIK

Katılan Klinikler

1. Çocuk Kliniği Dr. Aykut ÇAĞLAR
2. Üroloji Kliniği Dr. Selçuk SILAY
Psikiyatri Kliniği Dr. Gökay ALPAK
Psikiyatri Kliniği Dr. Meral AKBIYIK
Plastik Cerrahi Kliniği Dr. Arzu ÖZCAN
2. K.Doğum Kliniği Dr. Arzu Koç BEBEK
Fizik Tedavi Kliniği Dr. Raikan SOYDEMİR
1. KBB Kliniği Dr. Emrah EMRE
1. Göz Kliniği Dr. Sinem TİRYAKİ
2. Ortopedi Kliniği Dr. Seçkin SARI

25 Mayıs akşamı konferans salonunda popüler ve napoliten ağırlıklı bie klasik müzik konseri düzenlendi. Konsere çok sayıda davetli ile birlikte hastanemiz personeli de katıldı.

26 Mayıs günü  Dr.Muzaffer BAŞAK'ın moderatörlüğünde “Girişimsel radyolojide yenilikler” konulu panel düzenlenmiştir. Panelde Dr.Can ÇALIŞKAN, Dr.Murat CANTAŞDEMİR, Dr.Firuzan NUMAN birer konuşma yaptılar. Öğleden sonraki bölümde de Prof.Dr.Mehmet MİHMANLI moderatörlüğünde “Laparaskopik/ Endoskopik girişimlerde yenilikler ve hastanemizde uygulamaları” konulu panel düzenlenmiştir. Panele Dr.Uygar DEMİR, Dr.İbrahim ERCAN, Dr.Çetin KARADAĞ, Dr.Şenol AKMAN, Dr.Orhan TANRIVERDİ, Dr.Sibel ÖZSOY ve Dr.Canan ALKIM konuşmacı olarak katıldılar.

DÜNYA LÖSEMİLİ ÇOCUKLAR GÜNÜ

30 Mayıs Dünya Lösemili çocuklar gününde, hastane çalışanlarımızdan Pınar Pektaş'ın düzenlediği bir organizasyonla Hastanemizin Çocuk Onkoloji biriminde yatan miniklerimiz eğlenceli dakikalar geçirdiler. Etkinliğe Tiyatro santçısı Erdal Türkmen, Şarkıcı Şafak Sönmez, TV sunucusu Ali Dervişoğlu, Prof. Dr. Dicle Güler, Müzisyen Sercan Bozkaya da katıldı.
AMELİYAT HEMŞİRELİĞİ SERTİFİKA PROGRAMI

İl Sağlık Müdürlüğü Ameliyathane Hemşireliği Sertifika Programı 06 Nisan-29 Mayıs tarihleri arasında hastanemizde düzenlenmiştir. Programa değişik kurumlardan toplam 27 kursiyer katılmıştır. Kursiyerlerimiz 3 haftalık teorik eğitimi hastanemizde tamamlamışlardır. Ardından, 5 haftalık pratik eğitimlerini Haseki EAH, Koşuyolu Yüksek İhtisas EAH, Baltalimanı Metin SABANCI Kemik Hast. EAH, Okmeydanı EAH, Beyoğlu Göz EAH, Yedikule Göğüs Hast. EAH, ve Şişli Etfal EAH  ameliyathanelerinde rotasyon ile tamamlayarak sertifika almaya hak kazanmışlardır.
RADYASYON ONKOLOJİSİ YENİ BİNA AÇILIŞI

Şişli Etfal Hastanesinin 110. kuruluş yıldönümüne denk gelen haftada Şişli Etfal Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği'nin yenilenen ve yeniden inşa edilen binasıyla beraber yeni teknoloji ile donanmış Radyasyon Onkolojisi Kliniği yeni hizmet binasında faaliyetine başlamıştır.

26 mayıs 2009 tarihinden itibaren yeni hizmet binasında donanım olarak yüzeysel ve derin tedavileri başarıyla çevresindeki sağlıklı dokulara zarar vermeden yapabilecek niteliklere sahip Multilif Colimatorlü Lineer Acceleratör cihazı, onunla kombine çalışan sağlıklı ve hastalıklı dokuları net bir şekilde ayırt ederek ve planlamada yardımcı olabilen bir tanımlayıcı sistem olan Ct Simülatör cihazı faaliyete girmiştir. Ayrıca yine bu iki cihazın entegrasyonunu sağlayan bilgisayarlı tedavi planlama sistemi ile Multilif Kolimatörlü cihaz kullanarak en hassas dokularda en doğru sonuçları verebilecek kanser radyoterapisi sağlıklı ve yapılabilir nitelikte oluşturulmuş oluyor. Yine cihazın özelliklerinden dolayı daha ileri teknolojik bir tedavi yöntemi olan IMRT yani doz ayarlı radyasyon terapisini yapabilmekte mümkün olmuştur.

Yeni tedavi birimimiz ile birlikte Şişli Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi'nden 110 yıldır hizmet alan ve sağlıklarını her zaman korumalarını dilediğimiz sayın halkımız radyasyon onkolojisini ilgilendiren hastalıklarda daha efektif daha modern ve daha iyi sonuçların elde edilebileceği tedavi imkanına kavuşmuştur.

Yine hizmet alanının genişlemesi hastalar ve hasta yakınlarının bu hizmeti almak için müracaatlarında karşılaşmış oldukları sıkıntıları büyük ölçüde hafifletmiştir. Yeni açılan birimimiz en modern cihazlarıyla  birlikte ülkemize hastanemize kliniğimize ve ihtiyaç duyan tüm hastalara hayırlı uğurlu olsun.

Uzm. Dr. Hazım Orhan KIZILKAYA

12-18 MAYIS 2009 HEMŞİRELİK HAFTASI

Hastanemizde 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası dolayısı ile 12 Mayıs günü 'Çalışan Güvenliği' konulu panel düzenlenmiştir. Programa İl Sağlık Müdür Yardımcımız Sayın Dr. İsmail KARTAL teşrif etmişlerdir.

15 Mayıs akşamı Cevahir Hotel'de balo düzenlenmiştir. Gecemize, İl Sağlık Müdür Yardımcımız Sayın Dr. İsmail KARTAL, Şişli Belediye Başkanımız Sayın Mustafa SARIGÜL, Cevahir Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İbrahim CEVAHİR, Başhekimimiz Sayın Doç.Dr. Ali İhsan DOKUCU ve çalışanlar katılmıştır.

Gecemize, sanatçımız Sayın Serdar ORTAÇ şarkıları ile ayrı bir renk katmıştır.
BAŞ-BOYUN REKONSTRÜKSİYONU SEMPOZYUMU

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Klinik şefi Prof Dr. Lütfü Baş'ın emekliliği onuruna Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği ve Çene Yüz Cerrahları Derneği Marmara bölge toplantısı olarak düzenlenen BAŞ-BOYUN REKONSTRÜKSİYONU SEMPOZYUMU 8-9 Mayıs 2009 da hastanemiz konferans salonunda yapıldı.

Toplantının bilimsel bölümüne Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği ve Çene Yüz Cerrahları Derneği Başkanı başta olmak üzere, Türkiye'nin çok sayıdaki plastik cerrahi merkezlerinden yoğun bir katılım olmuştur.

Toplantının ilk günü öğleden sonraki özel oturuma plastik cerrahi camiası dışında başta sayın Başhekimimiz Doç.Dr.Ali İhsan Dokucu ve çok sayıda emekli ve çalışan hastanemiz mensubu ve Sayın BAŞ ‘ın yakınları toplantıya katılmış, bazı katılımcılar Prof Dr. Lütfü Baş ile ilgili çeşitli kişisel anı ve duygularını belirten içten konuşmalar  yapmışlardır. Hocamız Prof. Dr. Lütfü Baş' çok sayıda plaket takdim edilmiştir. Bu toplantı hastanemiz için çok önemli bir sosyal etkinlik olmuştur ve tüm çalışanlara moral vermiş, hastanemizi gururlandırmıştır.

Kendisine emeklilik sonrası seçildiği TEMA başkanlığında başarılar diliyoruz.
1.DÖNEM YOĞUN BAKIM HEMŞİRELİĞİ SERTİFİKA PROGRAMI

Bakanlığımız Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 02.03.2009-24.04.2009 1.Dönem Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifika Programı, İl Sağlık Müdürlüğümüzün organizasyonuyla tamamlanmıştır. Kursun teorik eğitim bölümü, Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesinde, pratik eğitim bölümü ise; Şişli Etfal EAH, Bağcılar EAH, Okmeydanı EAH ve İstanbul EAH'de gerçekleşmiştir.
KATILIM BELGESİ DAĞITIM TÖRENİ

Hastanemizde 01.12.2008-30.01.2009 tarihleri arasında Yoğun bakım hemşireliği sertifika programı ve 29.12.2008-30.01.2009 tarihleri arasında Acil bakım hemşireliği sertifika programı yapılmıştır.Kurs programını bitiren kursiyerlere katılım belgeleri 30.01.2009 tarihinde Başhekimimiz  Doç.Dr. Ali İhsan DOKUCU'nun katılımlarıyla  verildi.
II. ORGAN BAĞIŞI TEŞEKKÜR TÖRENİ

İstanbul İl sağlık Müdürlüğü'nün düzenlemiş olduğu II. ORGAN BAĞIŞI TEŞEKKÜR TÖRENİ  27.01.2009 da Hastanemiz konferans salonunda yapıldı. Törene saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlandı. Törende ilk önce İl Sağlık Md.Yard.Dr. Doğan UYSAL bir konuşma ile tüm transplantasyon çalışmalarına ve organ bağışı yapan ailelere teşekkür etti. Daha sonra İl Sağlık Müdürümüz Uz.Dr.Mehmet BAKAR organ bağışı ile ilgili çeşitli bilgiler veren bir konuşma yaptı.

Törende organ bağışı yapan ailelere teşekkür belgeleri verildi. Ayrıca katkılarından dolayı çeşitli hastane başhekimlerine plaketler verildi. Başhekimimiz Doç.Dr. Ali İhsan DOKUCU da organ bağışındaki yaptığı katkılardan dolayı teşekkür mektubu ve plaket aldı.

DÜNYA DİYABET GÜNÜ

Dünya diyabet günü nedeniyle hastanemizde Hasta Okulu çerçevesinde etkinlikler düzenlendi. Konferans salonunda düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını Başhekim Doç.Dr. Ali İhsan DOKUCU yaptı.

Doç.Dr. Yüksel ALTUNTAŞ (Endokrinoloji, Metabolizma ve 2. Dahiliye Klinik Şefi) "Diyabet Nedir? Dünya'da ve Türkiye'de Diyabetin Durumu." Konulu konuşma yaptı.

Ayrıca etkinliğin öğleden sonraki bölümünde de Dyt. Gülden AJMAL (Diyabet ve Beslenme), Dr. Nihal MEMİŞOĞLU (Çocuk Diyabeti), Doç.Dr. K.Oğuz KARAMUSTAFALIOĞLU (Diyabetle Yaşamayı Öğrenme), Dr. Nihal BALCIOĞLU (Diyabet ve Göz) ve Diy.Hem. Gülbahar POLAT (İnsilün Uygulaması) konulu konuşmalar yaptılar.

Ayrıca vatandaşlara öğle arasında diyet mutfağı yemekleri ikram edildi.

ÇOCUK YANIK ÜNİTEMİZ AÇILDI

Çağdaş yanık tedavisinin gerektirdiği tüm donanımlara sahip olarak açılışı gerçekleştirilen ünitemizde 15 yaşın altında yatarak tedavi görmesi gereken çocuklarımızın tedavileri amaçlanmıştır.

Ünitemizde özel donanımlı 4 yatak bulunmaktadır. Hastaların acil yara bakımları iyileşmeyen yanık yaralarının greftlemeleri (yama ile tedavi) ünitemizde yapılacaktır.
HASTANEMİZDE YENİ ÜNİTELER

14 Ağustos 2008 Cuma günü Sağlık Müdürümüz Uzm.Dr.Mehmet BAKAR'ın katılımlarıyla Eczane-TPN Ünitesi, Bilgi İşlem Faturalama Bölümü ve 9.kat Etfal Çalışanları Kafeteryası bölümlerinin açılışı yapılmıştır.
HASTANEMİZDE BİR İLK (NİKAH MERASİMİ)

Hastanemiz doktorlarından Dr.Özlem HASDEMİR (Çocuk Cerrahisi) ve Dr.Turhan KARA'nın (Anestezi Kliniği) Nikah Merasimi Sağlık Müdürümüz Uzm.Dr.Mehmet BAKAR ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa SARIGÜL'ün katılımlarıyla konferans salonunda yaılmıştır.