HABERLER


17 KASIM DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ HASTANEMİZDE KUTLANDIPREMATÜRE NEDİR ?


Gebelik süresi 37 hafta (260 gün) olmadan doğan bebekler için kullanılan bir terimdir.

NEDEN 17 KASIM ?

İlk olarak 2008 yılında Avrupa prematüre aileleri tarafından organize edilerek kutlanılan prematüre günü 2011 yılında tüm dünya tarafından kabul görerek Dünya Prematüre Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde ve yaklaşık 70 ülkede 17 Kasım günü çeşitli etkinlikler yapılarak prematüre bebeğin sorunlarına değinilmeye çalışılmaktadır. Bu güne özel olarak MOR renk seçilmiştir.PREMETÜRE BEBEK SIKLIĞI NE KADARDIR ?

Tüm gebeliklerin yaklaşık olarak %10'u prematüre olarak sonlanmaktadır. Diğer bir deyişle her 10 bebekten biri prematür bebek olarak dünyaya gelmektedir.

PREMATÜRE BEBEKLERİN SORUNLARI NELERDİR ?

Prematüre bebeklerin doğum süresi azaldıkça yaşadıkları sorunlar artmaktadır. Yaklaşık olarak doğum süresi 28 haftanın altındaki bebeklerin %20-30'u, gebelik süresi 28-32 hafta arasındaki bebeklerin ise %5'i hayata tutunamadan gözlerini kapatmaktadır. Yaşayan bebeklerde yaşamı etkileyen ciddi sorunların sıklığı da zamanında doğan bebeklere göre daha fazladır.

NEDEN BEBEĞİM PREMATÜRE DOĞAR ?

Prematüre doğumun nedenleri arasında annenin kronik hastalıkları, annenin rahim yapısı ve bebeğe ait nedenler sıralanmaktadır. Tıp alanındaki tüm gelişmelere rağmen halen günümüzde prematüre doğumu engelleyecek bir metod bulunmamaktadır.

PREMATÜRE DOĞUMU ÖNLEME TEDBİRLERİ NELERDİR ?

Öncelikli olarak gebelik düşünen anne adaylarının gebelik öncesi ve süresince uygun beslenme durumunun sağlanması gerekir. Gebelik süresince yakın tıbbi takibinin sağlanması ve prematüre doğum riski olan gebelerin daha yoğun takibinin sağlanması gerekir. Prematüre bebek doğum olasılığı olan gebelerin kesinlikle konu ile ilgili uzman olan Neonatologların bulunduğu bir hastanede doğum yapmalarının sağlanması gerekir. Neonatolog ile tıbbı gözetimin sağlandığı prematüre bebeklerin yaşama tutunması ve sağlıklı bir şekilde geleceğe güven ile bakmalarını sağlayacaktır.

ŞİŞLİ HAMİDİYE ETFAL HASTANESİ NEONATOLOJİ KLİNİĞİNİN DURUMU

Hastanemizde 1992 yılında kurulan Prematüre Servisinin devamı olarak 2001 yılından itibaren Neonatoloji Kliniği gerek hastanemizde doğan gerekse tüm ülkemizde doğan özellikle prematüre bebeklere hizmet vermektedir. Bünyesinde tüm modern cihazları barındıran Neonatoloji Kliniğimiz ülkemizde prematüre bebeklerin sağlığına kavuşmalarında öncü bir yapı taşı olmuştur. Gerek mortalite oranları gerekse morbidite oranlarının gelişmiş ülkeler oranlarını yakalamış olması nedeniyle hep gurur kaynağımız olmuştur. İlke olarak geçmişinden almış olduğu gücü geleceğe taşımayı hedeflemektedir.