HABERLER


AĞRI (ALGOLOJİ) POLİKLİNİĞİ

Yan Dal Polikliniği olarak hizmet vermekte olan Ağrı ( Algoloji ) Polikliniği , haftanın 4 günü 2 poliklinik olarak hizmet vermekte olup ALO 182 veya www.mhrs.gov.tr adresinden randevu alınarak muayene olunabilmektedir.
Uzm.Dr. Devrimsel Harika ERTEM

Uzm.Dr. Tülay ERÇALIK
AĞRI NEDİR?

Uluslararası Ağrı Araştırmaları Teşkilâtı tarafından vücudun herhangi bir yerinden kaynaklanan, bilinen bir nedene bağlı olan veya olmayan insanın geçmişteki tüm deneyimlerini kapsayan, hoş olmayan bir duyu olarak tariflenen ağrı, hastaları tedavi arama amacıyla doktora götüren en sık şikayettir.

ALGOLOJİ (AĞRI BİLİMİ) NEDİR?

Algoloji bilimi ağrılı hastalıkların tanı ve tedavisi konusunda çalışan bilim dalıdır. Algoloji kliniklerinde ağrıyla ilgili değişik branşlardaki hekimler koordineli bir şekilde çalışarak ağrılı hastalıkların tanısını koyar ve tedavisini gerçekleştirirler.

ALGOLOJİK TEDAVİLER NELERDİR?

Birçok ağrılı hastalıkta hastanın ve ağrının tüm özellikleri ayrıntılı bir şekilde değerlendirilerek uygun olan medikal tedavi ve/veya girişimsel yöntem uygulanır.

ALGOLOJİ POLİKLİNİĞİNE HANGİ HASTALAR BAŞVURABİLİR?

· Muskuloskeletal ağrılar: Bel, boyun ( disk hernisi, liztezis vs), kalça, omuz, diz gibi periferik eklemler, myofasial ağrılar, romatolojik ağrılar )

· Nörolojik ağrılar: Baş ağrısı, nöropatik ağrı ( sinir sıkışmaları, disk hernileri, kanser ağrısı, sinir kesileri, omurilik yaralanmaları, inme sonrası nöropatik ağrılar)

· Onkolojik hastalar: Kanser ağrısı, nöropatik ağrı.

· Ortopedi: Fantom ağrısı, eklem ağrıları, protez cerrahisi sonrası ağrılar.

· Vasküler ağrılar: Burger vs.

ALGOLOJİ BİRİMİNDE UYGULANABİLECEK İŞLEMLERDEN ÖRNEKLER

· Epidural enjeksiyonlar

· Epidurallizis

· Radyofrekans termokoagülasyon uygulamaları

· Diskiçi tedaviler

· Sinir blokajları

· Ganglio blokajları

· Eklem enjeksiyonları