HABERLER


5. AİLE HEKİMLİĞİ ASİSTANLARI BULUŞMASI

SAĞLIK TESİSİMİZİN 2016 YILI DEĞERLENDİRMESİ VE HASTANE YÖNETİCİLERİ TOPLANTISI

FOTO GALERİ için tıklayın

Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı sağlık tesislerinin 2016 yılı değerlendirmesi ve yöneticiler toplantısı 23 Şubat 2017 tarihinde Hastanemiz Prof. Dr. Suat Efe konferans salonunda yapıldı. Düzenlenen toplantıya Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Dr. Oktay İnci, İdari Hizmetler Başkanı Uz. Dr. Hasan Basri Velioğlu, Mali Hizmetler Başkanı Hakan Oruç, Hastane Yöneticileri ve Genel Sekreterlik Uzmanları katıldı. Hastane Yöneticimiz Prof. Dr. Abdülkadir Ünsal tarafından Hastanemizin 2016 yılına ait değerlendirme sunumu yapıldı.
KAZIM KARABEKİR’İN KIZI SAYIN TİMSAL KARABEKİR YILDIRAN’IN HASTANEMİZE ZİYARETİ

FOTO GALERİ için tıklayın

17 Ocak 2017 Salı günü Kazım Karabekir'in kızı Sayın Timsal Karabekir Yıldıran Hastanemize çok anlamlı bir ziyarette bulunmuştur. Sayın Karabekir'i Hastane Yöneticimiz Prof.Dr. Albulkadir Ünsal makamında ağırlamış olup karşılıklı samimi bir ortamda gerçekleşen sohbetlerinde duygusal anlar yaşanmıştır. Ayrıca Beşiktaş ve Ortaköy'de meydana gelen patlama sonucu Hastanemizde tedavi gören ve tedavisi devam eden yaralılarımıza geçmiş olsun dileklerinde bulunmuş, Hastane Yönetimine ve çalışan tüm personele göstermiş oldukları emeklerden dolayı teşekkür etmiştir.
4.ULUSAL AKREDİTASYON SİSTEMİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI HASTANEMİZDE DÜZENLENDİ

FOTO GALERİ için tıklayın

Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü tarafından Hastanemiz İbrahim Paşa Konferans salonunda 18 Ocak 2017 tarihinde 4.Ulusal Akreditasyon Sistemi Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıya Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Berktaş, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Beyoğlu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Dr. Oktay İnci, Bakırköy Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uz. Dr. Celal Yola, Eyüp Devlet Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Hasan Karaman, Hastanemiz Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Savaş Özdemir, kamu ve özel hastanelerin kalite koordinatörleri ile çok sayıda misafirin katılımı gerçekleşmiştir.

Dünyada ve Türkiye'de Akreditasyon, Hastane Akreditasyon Programı, Sağlıkta Akreditasyon Standartları, Denetçi Eğitim Programı ve Denetim Yönetimi, Akreditasyon Sağlık Hizmetlerine Etkisi ve Teşvikleri konularının işlendiği toplantı katılımcıların soruları cevaplanarak son buldu.
KAĞITHANE BELEDİYE BAŞKANI’NIN HASTANEMİZE ZİYARETİ

FOTO GALERİ için tıklayın

14.01.2017 tarihinde Hastanemiz Çocuk Yoğun Bakım Servisinde çıkan yangın ile ilgili bilgi almak ve Hastanemiz Yönetimine geçmiş olsun dileklerinde bulunmak üzere 16.01.2017 tarihinde Kağıthane Belediye Başkanı Sayın Fazlı KILIÇ Hastanemizi ziyaret etmiştir. Ayrıca Sayın Kılıç ziyaretlerinde olay anında müdahalede bulunan tüm çalışanlarımıza teşekkürlerini iletmiştir.
FAS KRALLIĞI BÜYÜKELÇİLİĞİNİN HASTANEMİZİ ZİYARETİ

FOTO GALERİ için tıklayın

01.01.2017 tarihinde İstanbul/Ortaköy'de meydana gelen terör saldırısı sonucu Hastanemizde tedavisi devam eden hastaları ziyaret edip bilgi almak üzere 03.01.2017 tarihinde Fas Krallığı Büyükelçilik Yetkilileri Hastanemizi ziyaret etmiştir. Hastanemizde tedavi gören hastalar adına Hastane Yöneticimiz Prof.Dr. Abdulkadir ÜNSAL'ın makamında memnuniyetlerini nezaket duyguları içerisinde dile getirdiler. Ayrıca Hastanemiz tüm çalışanlarına ve yönetimine teşekkür mektuplarını ilettiler.

ULUSAL AKREDİTASYON SİSTEMİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI 4

HEMŞİRE DUYGU TURAN’IN AVRUPA KİCK BOKS ŞAMPİYONLUĞU

FOTO GALERİ için tıklayın

Hastanemizde Kardiyoloji kliniğinde Hemşire olarak görev yapan Duygu TURAN, Slovenya ve Yunanistan'da düzenlenen 2016 Avrupa Büyükler Kick Boks Şampiyonasında Milli Takım adına birincilik elde etmiştir. Hastane Yönetimi olarak bu büyük başarısından dolayı kendisini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.Duygu TURAN

Kocaeli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümünden 2014 yılında mezun oldu. 2015 yılında Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesine atandı. Kardiyoloji Kliniği'nde Hemşire olarak görev yapmaya devam etmektedir. 4 yıldır Milli Takım sporcusu olarak müsabakalara katılmakta ve 8 yıldır aktif spor yapmaktadır. Bugüne kadar; Kick Boks, Boks, Wushu, Karate, Bilek Güreşi branşlarıyla ilgilendi. 2013 yılında Kicks Boks branşında dövüşmeye başlayan Duygu TURAN halen Milli Takım adına müsabakalara katılmaktadır.

BAŞARILARI :

2013 KICK BOKS TÜRKİYE 3.LÜĞÜ (LOW KICK BRANŞI)
2013 KICK BOKS TÜRKİYE 2.LİĞİ (FULL CANTOCK BRANŞI)
2014 KICK BOKS TÜRKİYE ŞAMPİYONU (KICK LIGHT BRANŞI)
2014 KICK BOKS AVRUPA ŞAMPİYONU (SLOVENYA / MARİBOR)
2014 SPOR DERGİSİ SPORUN DEVLERİ GECESİNDE EN İYİ SPORCU SEÇİLEREK GENÇLİK VE SPOR BAKANI ÇAĞATAY KILIÇ'TAN ÖDÜL ALDI
2015 KICK BOKS TÜRKİYE ŞAMPİYONU ( KICK LIGHT BRANŞI)
2015 KICK BOKS DÜNYA ŞAMPİYONU ( SIRBİSTAN-BELGRAD)
2016 BOKS TÜRKİYE 3.LÜĞÜ
2016 KICK BOKS TÜRKİYE ŞAMPİYONU (LOW KICK BRANŞI)
2016 KICK BOKS TÜRKİYE ŞAMPİYONU (KICK LIGHT BRANŞI)
2016 KICK BOKS AVRUPA ŞAMPİYONU (SLOVENYA / MARİBOR)
2016 (22-29 KASIM ) KICK BOKS AVRUPA ŞAMPİYONU ( YUNANİSTAN-LOUTRAKİ)
4. ACİL HEMŞİRELİĞİ SEMPOZYUMU - 10 OCAK 2017

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Acil Hemşireliği "Zamana Karşı CAN" Sempozyum programımız 10 Ocak 2017 Salı  günü hastanemiz konferans salonunda yapılacaktır tüm çalışanlarımız davetlidir.

Kayıt yaptırmak için
zuhal.gonultas@sislietfal.gov.tr
duygu.dogan@sislietfal.gov.tr
melike.yalcin@sislietfal.gov.tr
adreslerinden birine isim, soy isim olarak  mail atabilirsiniz.TIBBİ MİKROBİYOLOJİ EĞİTİM GÖREVLİSİ DOÇ.DR. BANU BAYRAKTAR AMERİKAN TIBBİ MİKROBİYOLOJİ BOARD (ABMM) SERTİFİKASI ALMIŞTIR. DOKTORUMUZU BAŞARISINDAN DOLAYI TEBRİK EDİYORUZ.

HastanemizdeTıbbi Mikrobiyoloji Eğitim Görevlisi olarak görev yapan Doç.Dr.BanuBAYRAKTAR, Amerikan Tıbbi Mikrobiyoloji Board (ABMM) sertifikası almıştır. ABMM sertifikasyonu Amerika Birleşik Devletlerinde Klinik Mikrobiyologların hak edebileceği en yüksek belge olmaktadır.

Doç Dr Banu Bayraktar

Dr. Banu Bayraktar 1993 yılında İstanbul Üniversitesi (İÜ), İstanbul Tıp Fakültesinden (İTF) mezun oldu. Aynı yıl İTF Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı (AD)'nda uzmanlık eğitimine başladı ve Temmuz 1997 de Tıbbi Mikrobiyoloji uzmanı oldu.

1997-1998 yıllarında Fransız hükümeti bursu ile 5 ay boyunca “Hopitaux Universitaires Paris-Sud” bünyesinde, “Hopital Antoine Béclere”de, araştırma görevlisi ve sonrasında İTF Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji AD'da gönüllü uzman olarak çalıştı.

1999 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştıma Hastanesine (ŞEEAH) uzman olarak atandı. 2000 yılında  2 ay süre ile “McMaster Universitesi, Hamilton Regional” laboratuvarlarında araştırma görevlisi olarak çalıştı.
 
2001 yılında Şef muavini oldu. 2003-2012 arasında vekil şef, 2013-2015 yılları arasında da idari ve eğitim sorumlusu olarak ŞEEAH Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarını ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık programını yönetti.

2008 yılında İÜ Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsünde immunoloji doktorasını tamamladı ve 2012 yılında “Klinik Mikrobiyoloji Doçenti” oldu. 

Ağustos 2015'de Amerikan Tıbbi Mikrobiyolji sertifika sınavını geçerek Amerikan Medikal Mikrobiyoloji Bordu diplomatı, D (ABMM), ünvanını aldı. Ekim 2015-Temmuz 2016 tarihlerinde Toronto Üniversitesi, Mount Sinai Hastanesi, Mikrobiyoloji Departmanında çalıştı.

Halen ŞEEAH'de tüberküloz, moleküler biyoloji ve kan kültürü laboratuvarlarından sorumlu eğitim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Dr. Bayraktar'ın başlıca araştırma ilgi alanları, antibiyotik direnç mekanizmaları, moleküler epidemiyoloji ve tanısal moleküler mikrobiyoloji, sepsis, tüberküloz ve enfeksiyon hastalıklarının tanı takibinde kullanılan bio-markerlardır.

KIRGIZİSTAN PARLAMENTOSU MİLLETVEKİLLERİ VE ELÇİLİK GÖREVLİLERİNDEN OLUŞAN HEYETİN ZİYARETİ

FOTO GALERİ için tıklayın

İkili ilişkilerimiz doğrultusunda Kırgızistan Cumhuriyeti ile 2014 yılında yaptığımız Sağlık Protokolü kapsamında hastanemizde tedavi görmüş/gören hastaların şifa bulması ve buna yönelik olarak memnuniyetlerini dile getirmek üzere 21.12.2016 tarihinde Kırgızistan Parlamentosu Milletvekilleri ve Elçilik Görevlilerinden oluşan heyet Hastane Yönetimine teşekkür mektubunu ve çeşitli yöresel hediyeler takdim ederek, KBB kliniği ekibini ve yatan hasta ziyaretinde bulundular.
İSTANBUL İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN HASTANEMİZE ZİYARET

FOTO GALERİ için tıklayın

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof.Dr. Sayın Abdulkadir Ünsal tarafından makamında karşılanan heyet, Beşiktaş'ta meydana gelen büyük patlamada yaralıların büyük çoğunluğunun tedavisinin Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılması nedeniyle hastanemiz personeline, doktor ve hemşirelerine yaralılara karşı göstermiş oldukları özverili çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Heyet daha sonra patlamada yaralanan polisleri ziyaret ederek Acil Tıp Kliniğinde görevli hastane personeline teşekkür ederek karanfil dağıttı.
AĞRI (ALGOLOJİ) POLİKLİNİĞİ

Yan Dal Polikliniği olarak hizmet vermekte olan Ağrı ( Algoloji ) Polikliniği , haftanın 4 günü 2 poliklinik olarak hizmet vermekte olup ALO 182 veya www.mhrs.gov.tr adresinden randevu alınarak muayene olunabilmektedir.
Uzm.Dr. Devrimsel Harika ERTEM

Uzm.Dr. Tülay ERÇALIK
AĞRI NEDİR?

Uluslararası Ağrı Araştırmaları Teşkilâtı tarafından vücudun herhangi bir yerinden kaynaklanan, bilinen bir nedene bağlı olan veya olmayan insanın geçmişteki tüm deneyimlerini kapsayan, hoş olmayan bir duyu olarak tariflenen ağrı, hastaları tedavi arama amacıyla doktora götüren en sık şikayettir.

ALGOLOJİ (AĞRI BİLİMİ) NEDİR?

Algoloji bilimi ağrılı hastalıkların tanı ve tedavisi konusunda çalışan bilim dalıdır. Algoloji kliniklerinde ağrıyla ilgili değişik branşlardaki hekimler koordineli bir şekilde çalışarak ağrılı hastalıkların tanısını koyar ve tedavisini gerçekleştirirler.

ALGOLOJİK TEDAVİLER NELERDİR?

Birçok ağrılı hastalıkta hastanın ve ağrının tüm özellikleri ayrıntılı bir şekilde değerlendirilerek uygun olan medikal tedavi ve/veya girişimsel yöntem uygulanır.

ALGOLOJİ POLİKLİNİĞİNE HANGİ HASTALAR BAŞVURABİLİR?

· Muskuloskeletal ağrılar: Bel, boyun ( disk hernisi, liztezis vs), kalça, omuz, diz gibi periferik eklemler, myofasial ağrılar, romatolojik ağrılar )

· Nörolojik ağrılar: Baş ağrısı, nöropatik ağrı ( sinir sıkışmaları, disk hernileri, kanser ağrısı, sinir kesileri, omurilik yaralanmaları, inme sonrası nöropatik ağrılar)

· Onkolojik hastalar: Kanser ağrısı, nöropatik ağrı.

· Ortopedi: Fantom ağrısı, eklem ağrıları, protez cerrahisi sonrası ağrılar.

· Vasküler ağrılar: Burger vs.

ALGOLOJİ BİRİMİNDE UYGULANABİLECEK İŞLEMLERDEN ÖRNEKLER

· Epidural enjeksiyonlar

· Epidurallizis

· Radyofrekans termokoagülasyon uygulamaları

· Diskiçi tedaviler

· Sinir blokajları

· Ganglio blokajları

· Eklem enjeksiyonları
GÖZ HASTALIKLARI UZMANLARIMIZIN BÜYÜK BAŞARISI09-13 Kasım 2016 tarihlerinde organize edilen 50. Ulusal Türk Oftalmoloji Kongresine hastanemiz "Göz Hastalıkları Kliniği" 19 bilimsel çalışma ile katılmış ve düzenlenen yarışmada,


 
· En iyi Video  ------- 1.lik Ödülü (Fako Cerrahisi ile kombine Argus II epiretinal protez implantasyonu : Dilek Güven, Mehmet Demir, Delil Özcan, Atilla Gökçe Demir, Erdem Ergen, Hakan Kaçar)

· En iyi Fotoğraf ------ 3.lük Ödülü (Elektrotlardan bir umut : Dilek Güven, Mehmet Demir, Hakan Kaçar, Atilla Gökçe Demir, Erdem Ergen, Semra Tiryaki Demir)

 
Aynı zamanda;
 
· 2015 yılı Türk Oftalmoloji Dergisi - En iyi Bilimsel Çalışma --  2. lik Ödülü  (Makale : Comparison of Pattern Electroretinography and Optical Coherence Tomography  Parameters in Patients with Primary Open-Angel Glaucoma and Ocular Hypertension Turk J Ophthalmol  : Semra Tiryaki Demir, Mehmet Ersin Oba, Ezgi Tuna Erdoğan, Mahmut Odabaşı, Ayşe Burcu Dirim, Mehmet Demir, Efe Can, Orhan Kara, Selam Yekta Şendül)

 
ödülleri kazanılmıştır.
 
Şişli Hamidiye Etfal Ailesi olarak doktorlarımızı üstün başarılarından dolayı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİĞİ

FOTO GALERİ için tıklayın

14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle hastanemiz Endokrinoloji ve Metabolizma Kliniği tarafından düzenlenen etkinlikte; diyabetin önemi, diyabetle yaşam, diyabetik hastalarda beslenme, İnsülin kullanımı, diyabetin körlüğe kadar götüren etkileri üzerine bilgilendirmeler yapıldı. Programın son bölümünde uzmanlarımız tarafından katılımcıların soruları cevaplandırıldı.
AMELİYAT SONUCUNA IŞIK TUTAN SİSTEM

FOTO GALERİ için tıklayın

Ameliyat sırasında dokularda kan dolaşımbozukluğu olup olmadığı ameliyat sona ermeden, dakikalar içinde görülebilecek.

TİSK Mikrocerrahi ve RekonstrüksiyonVakfı'nın, 4 kamu hastanesine bağışladığı SPY Floresans görüntüleme sistemisayesinde gerçekleştirilen mikrocerrahi operasyonların başarılı olup olmadığı, hastanın doku beslenmesine bağlı sıkıntıyaşayıp yaşamayacağı aynı anda anlaşılabilecek. Problem söz konusuysa cerrahtarafından hemen müdahale edilebilecek.


Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve AraştırmaHastanesi'ne bağışlanan cihazın teslim töreninde konuşan Vakfın Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Türker Özkan, mikrocerrahioperasyonlarında operasyon alanının kan dolaşımının dokunun yada organınyaşaması için yaşamsal önemde olduğunu, bağışlanan SPY Floresans Görüntüleme vePerfüzyon Değerlendirme Sistemi sayesinde operasyon sırasında yada sonrasında dakikalariçinde gerçek zamanlı olarak kan akımının doğrulanabileceğinive beslenme bozukluğuna bağlı komplikasyonların önüne geçileceğini ifade etti.

Özellikle uzuv kopmalı kazalar sonrası gerçekleştirilen uzun ve zahmetli operasyonlarda,uzvun iyileşebilmesi için dolaşımın sağlıklı olup olmadığının hemenanlaşılabileceğini ve uzvun beslenme bozukluğuna bağlı bir hasara maruzkalmasının önüne geçilebileceğini belirten Prof.Dr.Türker Özkan, kurtarılanuzuvların hastanın yaşam kalitesini ve üretime geri kazanılmasının oranınıarttıracağını kaydetti. Bu sistemin plastik ve rekonstrüktif cerrahi dışında memecerrahisinden kalp damar cerrahisine, transplantasyon cerrahisinden onkolojikcerrahiye kadar birçok farklı cerrahi alanda kan dolaşımı,safra yolları, lenfatik ve bazı tümörlerin görüntülemesinde de kullanıldığınınaltını çizdi.

Sistemin zararlı bir ışın yaymadığını ve mobilolduğunu vurgulayan Özkan bu sayede ameliyathane dışında da gerektiğindeacilde, yoğun bakımda poliklinik yada hasta odasında da kullanıldığını sözlerine ekledi.

Sistemi üreten Novadaq firmasının Türkiye Temsilcisi Volkan Uyanık da sisteminnasıl çalıştığını şu sözlerle anlattı: "Ameliyatsırasında hastaya damar yolundan bir madde veriliyor. Enjekte edilen 1-2 CC'likmadde dakikalar içinde ameliyatolan noktaya gidiyor, verilen maddenin yaydığı ışık insan gözü tarafındangörülemesede SPY tarafından görülebiliyor. İlgili noktadaki dokunun yadaorganın kan dolaşımı hemen gerçek zamanlı kontrol ediliyor. İlgili alanayayılıyor ve ışık gibi aydınlanıyorsa doku yadaorganın kanlanıp beslenmesinde bir sorun olmadığı ve ameliyatla istenilen dokununbaşarılı bir şekilde yerine dikildiği anlamına geliyor. Ancak madde ilgilialana yayılmıyor ve bölge karanlıksa bir kan akımı ve beslenme sorunu olduğuanlamına geliyor. Bu da cerrahımıza hemen daha ameliyathanedeykentekrar müdahale etme şansı veriyor. Bu sayede hem dokuda yada organda beslenmebozukluğuna bağlı bir hasar oluşmadan müdahle etme imkanı tanıyıp doku ve organkaybının önüne geçerken hem de tekrar ameliyatları engelleyerek hastanebütçesine katkıda bulunuyor."

TİSKMikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı, aynı sistemi Şişli Hamidiye Etfal Eğitimve Araştırma Hastanesi'nin dışında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'ne, KartalEğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ve Ankara Gülhane Eğitim ve AraştırmaHastanesi'ne de bağışladı.
DÜNYA DİYABET GÜNÜ ETKİNLİK PROGRAMI

13.00 Açılış Konuşması / Dr. Yüksel ALTUNTAŞ - Dr. Feyza YENER ÖZTÜRK

13.15-13.40 Diyabet Nedir? / Dr. Sezin DOĞAN ÇAKIR

13.40-14.05 Diyabette Beslenme / Dyt. Büşra AKYOL

14.05-14.30 Diyabet ve Göz / Dr. Mehmet DEMİR

14.30-14.45 Diyabet Eğitim Hemşiresi Kimdir? Ne yapar? / Hem. Gülbahar POLAT

14.45-15.00 SORU-CEVAP / Dr. Esra ÇİL ŞEN - Dyt. Büşra AKYOL - Hem. Gülbahar POLAT

14 Kasım 2016, Pazartesi, Saat:13.00

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Konferans Salonu

SULTANGAZİ VE SULTANGAZİ 2 NOLU EĞİTİM AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİMİZ AÇILDI.

FOTO GALERİ için tıklayınHastanemize bağlı olarak faaliyet gösterecek olan "Sultangazi" ve "Sultangazi 2 Nolu Eğitim Aile Sağlığı Merkezi" ile Sultangazi Gazi Sağlıklı Yaşam Merkezinin açılışı İstanbul ili Beyoğlu Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr. Sayın Erol KISMET, Sultangazi İlçe Kaymakamı Sayın Ali USLANMAZ, Sultangazi Belediye Başkanı Sayın Cahit ALTUNAY, İstanbul İl Halk Sağlığı Müd.Yardımcısı Sayın Bayram ÇİÇEK, Hastane Yöneticimiz Prof.Dr. Sayın Abdulkadir ÜNSAL, Hastanemiz Aile Hekimliği Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç.Dr. Sayın Dilek TOPRAK ve ilçe halkımızın katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

Eğitim Aile Sağlığı Merkezleri ile ilgili Hastanemiz Aile Hekimliği Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu aynı zamanda Hastanemize bağlı Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerimizin sorumlusu olan Doç.Dr. Sayın Dilek TOPRAK'ın açıklamaları aşağıdaki gibidir.

Eğitim Aile Sağlığı Merkezi 26 Eylül 2014 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Yönetmeliği ile Aile Sağlığı Merkezleri'ne ve Aile Hekimliği Asistanlarının saha eğitimine farklı bir boyut katan önemli bir uygulamadır.

Bilindiği gibi Aile Hekimliği uzmanlık eğitimi toplam 36 ay olup bunun 18 ayı "Saha Eğitimi" olarak ifade edilen aile hekimliği uygulamalarının yapılması gereken, hasta muayene ve tedavisinin yanı sıra özellikle ve öncelikle aşılama, sağlam çocuk izlemi, gebe lohusa takibi, sağlık eğitim ve danışmanlığı gibi koruyucu sağlık hizmetlerinin öğrenildiği bir süreç olması gerekir. Ancak bugüne kadar uzmanlık eğitiminin 18 ayı saha eğitimi hastanede oluşturulan polikliniklerde veya bazı şanslı kliniklerin açabildiği semt polikliniklerinde geçirilmektedir. Bu dönemde ne yazık ki bir Aile Hekimliği uzmanının bilmesi gereken ASM yönetimi ve koruyucu sağlık hizmetleri uygulamalarını göremeden asistanlık süreci tamamlanmakta idi. Açılan EASM'ler bu eğitimin çok önemli bir parçasını tamamlayacaktır. Diğer yandan en büyük fayda boş kalan Aile Sağlığı Birimlerine yerleştirilmiş olunması nedeniyle sağlık hizmeti alamayan yerel halka sağlık hizmeti sunulacak, Halk Sağlığı Kurumu ile eşgüdümlü hareket edilerek eğitim yanında topluma uzman ve akademisyen düzeyinde sağlık hizmeti sunulan önemli merkezler olacaktır. Kamu Hastaneler Birliği ve Halk Sağlığı Kurumlarının ortak hizmet alanı şeklinde planlanan bu birimlerden Gazi Mahallesinde yer alan binamızın bir özelliği de EASM'miz yanısıra ülkemizde ilk kez Sayın Sağlık Bakanımız Prof Dr Recep Akdağ'ın adını koyduğu "Sağlıklı Yaşam Merkezi"nin de yer almasıdır. Aynı binada Koruyucu Ağız Diş Sağlığı Hizmetleri, KETEM, Sigara Bırakma Polikliniği, Sosyal Danışmanlık ve Rehberlik, Evde Sağlık Hizmetleri, Beslenme Danışmanlığı, Psikolojik danışmanlık, röntgen ve mamografi gibi pek çok birinci basamak sağlık hizmetleri de sunulmaktadır.

Aile Hekimliği Uzmanlık eğitimi "Saha Uygulamaları"na, birinci basamak sağlık hizmetlerinin daha kaliteli sunulmasına, daha geniş kitlelere koruyucu sağlık hizmetlerinin ulaştırılmasına ve Aile Hekimi olmayan hiçbir kimsenin kalmamasına büyük katkı sağlayacak Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerinin zamanla tüm yurda yayılarak bu alandaki boşluğu tamamlamasını umut ediyoruz.

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğine bağlı Gazi mahallesinde 2 Sultançiftliğinde 3 birimlik olmak üzere toplam 5 birimlik EASM'yi hizmete açıyoruz. Şu an için yaklaşık 10 bin hasta kaydını doldurduk ve özellikle Gazi mahallesinde oldukça fazla talep olduğu için 6. Birim için de başvuruda bulunduk. Buna göre 6 birimle beraber 24 bin nüfusa hizmet vermeyi hedefliyoruz. Günlük hasta sayımız poliklinik başı 0rtalama 60-70 kişi. Bunu 6 poliklinik olarak düşünürsek 400 civarı hasta demektir.

Burada hocalarımızın nezaretinde uzman düzeyinde birinci basamak sağlık hizmeti sunulmasının yanı sıra aile hekimliği uzmanlık eğitimi için önemli bir SAHA EĞİTİMİ uygulaması olacak. Ayrıca gebe izlemi, aşılama, sağlam çocuk takibi, danışmanlık hizmetleri de verilecektir.

Bina Halk Sağlığı Kurumu ile ortak kullanılacak. Aynı çatıda birbirini tamamlayan hizmetlerle yöre halkına oldukça büyük bir hizmet getirmeyi amaçlıyoruz.
VAN KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERİ OP.DR. SAYIN HEYBET SEMUR HASTANEMİZİ ZİYARET ETTİ.

FOTO GALERİ için tıklayın

Van Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından yürütülmekte olan Sağlık Turizmi "Van Destinasyonu" isimli proje kapsamında Genel Sekreter Op.Dr. Heybet SEMUR, İdari Hizmetler Başkanı Yaşar BEYGO, AR-GE Birim Sorumlusu Emine GERÇEK, Dermatoloji Uzmanı Doç.Dr. Yavuz YEŞİLOVA ve ilgili branş uzmanlarının katılımı ile bilgi alışverişinde bulunmak ve Plastik Cerrahi ve Dermatoloji Kliniklerimizin işleyişini yerinde görmek maksadıyla hastanemize bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir.

Hastane Yöneticimiz Prof.Dr. Sayın Abdulkadir ÜNSAL tarafından hastanemizde yürütülen "Sağlık Turizmi" çalışmaları hakkında konuk Genel Sekreter ve ekibine bilgi verilmiştir.
AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ AÇILIŞ TÖRENLERİ

İSTANBUL ŞİŞLİ HAMİDİYE ETFAL E.A.H AMELİYATHANE HEMŞİRELİĞİ SERTİFİKALI EĞİTİM PROGRAMI

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından, 28 Kasım-27 Aralık 2016 tarihleri arasında, Ameliyathane Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı uygulanacak olup, söz konusu eğitim programına katılacak personel listesi ve Makam Oluru ekte yer almaktadır.

http://www.tkhk.gov.tr/7956_s_b_u_-sisli-hamidiy

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için;

Program Sorumlusu:
Hanife KOPAR
Tel: 0212 373 5000 / 6767
Mail: Hanife.Kopar@sislietfal.gov.tr
DİYABET OKULUMUZ AÇILIYOR

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği tarafından DİYABET FARKINDALIĞINI ARTIRMAK amacıyla düzenlenecek olan DİYABET (ŞEKER HASTALIĞI) OKULUNA davetlisiniz.

YER : Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu

TARİH : Her ayın ilk 3 haftası pazartesi günleri

SAAT : 13:00-15:00

Katılmak isteyenlerin hastanemiz Endokrinoloji ve Diyabet Polikliniği'ne gelerek ya da 0 212 373 50 00 no'lu telefondan 5105 ya da 6548 dahili hatlarını bağlatarak kayıt yaptırması rica olur.

KATILIM ÜCRETSİZDİR.
ŞİŞLİ HAMİDİYE ETFAL EAH YOĞUN BAKIM HEMŞİRELİĞİ SERTİFİKALI EĞİTİM PROGRAMI KURS DUYURUSU

Genel Sekreterliğimize bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından Yoğun Bakım Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı 07 Kasım-16 Aralık 2016 tarihleri arasında yapılacak olup başvuru tarihleri 03-14 Ekim 2016'dır.

Söz konusu kursa, yoğun bakım ünitesinde çalışan veya çalışması planlanan (yoğun bakımda çalışacağını belgelemesi kaydıyla) hemşire, ebe (hemşire yetkisi almış) ve sağlık memuru (toplum sağlığı) katılabilmektedir. Başvuru yapmak isteyen katılımcılar, yazımıza ekli “Başvuru Formunu” eksiksiz doldurarak, mezuniyet belgesi ve kimlik fotokopisi ile birlikte Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuru yapabilirler.

Özel Üniversite, Vakıf ve Özel Hastanelerden katılacak kişilerin ücret ödemesine yönelik yazı ekte yer almaktadır.

Başvuru Formu için tıklayın

Ücret Yazısı için tıklayın

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için;
Program Sorumlusu: Vesile KANTAŞ
Tel: 0212 373 50 00 (6767)
212 945 30 00 (3115)
Mail: vesile.kantas@sislietfal.gov.tr
Adres: Halaskargazi Cad. Etfal Sk. 34371 Şişli / İSTANBUL
HASTANEMİZ GÜMÜŞSUYU BİNASINDA HİZMET VEREN POLİKLİNİKLER

- Diş Polikliniği

- Nöroloji Polikliniği

- Genel Cerrahi Polikliniği

- Kulak Burun Boğaz Polikliniği

- Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği

- Gastroenteroloji Polikliniği

- Enfeksiyon Hastalıları Polikliniği

- Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniği

- Ortopedi Polikliniği

- Göz Polikliniği

- Beyin Cerrahi Polikliniği

- Çocuk Polikliniği

- Psikiyatri Polikliniği

- Dahiliye

- Üroloji

- Cildiye

- Acil Tıp Hekimliği

SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ ŞİŞLİ HAMİDİYE ETFAL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ GÜMÜŞSUYU VE BALMUMCU BİNASIGümüşsuyu AskeriHastanesi 25.7.2016 tarihli Kanun Hükmünde Kararname ile Sağlık Bakanlığınadevredilmiştir. Devredilen hastane Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve AraştırmaHastanesi'ne bağlanarak Sağlık Bakanlığıİstanbul Beyoğlu Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Sağlık Bilimleri ÜniversitesiŞişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gümüşsuyu Binası adıaltında sağlık hizmeti vermeye başladı.

Yinebu kapsamda Gümüşsuyu Askeri Hastanesi bünyesinde hizmet veren BalmumcuPolikliniği de Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlanarakSağlık Bakanlığı İstanbul BeyoğluBölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli HamidiyeEtfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Balmumcu Binası adı altında sağlıkhizmeti vermeye başladı.

Tarihçe:

Abdülmecit tarafından İstanbul Avrupa yakasındaki topçu askerlerin tedavileri için Mimar Garabet Amira Balyan ve İngiliz Elçiliği mimarı W.J.Smith'e, Taksim'den Dolmabahçe'ye inen Gümüşsuyu caddesi üzerinde yaptırılmıştır. 1849'da hizmete açılan hastanemiz adını, semte de adını veren su kaynağından almıştır.

İlk başhekim 1866'da görev almıştır. Hastanemizde Cerrah Bellisam Bey (Hazım Paşa) ilk modern cerrahi servisini kurmuş, ameliyathaneyi yaptırmıştır. 1. Dünya savaşı süresince (1914–1918) Ordu Sıhhiye İkmal Deposu olarak kullanılmıştır. İstanbul'un işgalinden sonra 1919'da hastanenin bazı bölümleri Fransızlara verilmiş, işgal altındaki Gülhane Hastanesi klinikleri Gümüşsuyu Hastanesinde kurulan barakalara taşınmıştır. İstanbul'un kurtulmasından sonra Gülhane 1923'te eski yerine gelmiş ve Gümüşsuyu Asker Hastanesi 500 yatakla çalışmaya devam etmiştir.

Tabip Albay Mazhar Kipmen zamanında (1956-1957) ilk modern cerrahi servisi ve ameliyathane yıktırılarak yenisi yaptırılmıştır. 1967'de, iç bahçenin açık olan batı yönünde iki katlı yeni bir poliklinik binası yaptırılmış, üç kollu eski bina iki katlı bir yapıya dönüştürülürken cepheye yeni bir pencere dizisi eklenerek 1968'de hizmete açılmıştır.

15 Aralık 2003 tarihine kadar 1'inci Ordu Komutanlığı emrinde 600 Yatak kapasitesi ile hizmet veren hastanemiz bu tarihten itibaren TSK Sağlık Hizmetleri Komutanlığına bağlanmıştır, 01 Temmuz 2005 tarihinden itibaren TSK Sağlık Hizmetleri Komutanlığına bağlı 200 yataklı, 28 Şubat 2006 tarihinde 300 yataklı, 16 Temmuz 2007 tarihinde ise 100 yataklı olarak hizmet vermeye devam etmiş, 08 Eylül 2008 tarihinden itibaren İstanbul Sağlık Hizmetleri Bölge Komutanlığına bağlı olarak hizmet vermiştir. 25.7.2016 tarihli Kanun Hükmünde Kararname ile Sağlık Bakanlığı'na devredilmiştir. Gümüşsuyu Asker Hastanesi Sağlık Bakanlığına devredildikten sonra Sağlık Bakanlığı İstanbul Beyoğlu Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gümüşsuyu Binası adıyla sağlık hizmeti vermektedir.

...

15 Temmuz 2016 Günü Milli İrademize karşı gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında darbecilere karşı kahramanca mücadele ederken şehit düşen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz.

Darbe girişimi sırasında darbecilere karşı büyük bir fedakârlık ve üstün bir gayretle müdahale eden, özellikle o gün(Cuma ve Cumartesi) nöbetçi olan; nöbetçi olmayıp da evinden gelen/gelebilen ve o günden bugüne yaralıların tedavisinde katkısı bulunan tüm sağlık çalışanlarına ve tüm hastane personeline minnet ve şükranlarımızı sunarız.

Hastane Yöneticiliği
İSTANBUL TEKNİK ÜİVERSİTESİ VE HALİÇ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ İLE ORGAN BAĞIŞ KAMPANYASI

FOTO GALERİ için tıklayın

Her yıl düzenli olarak organ bağış kampanyası gerçekleştirdiğimiz İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ'NE bu yıl üniversitenin talebi üzerine HALİÇ ÜNİVERSİTESİ'Nİ DE ekledik.

İTÜ Gönüllülük Kulübü öğrencilerinin katkılarıyla, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde 26-28/04/2016 tarihlerinde 3 günlük organ bağış kampanyası düzenledik. Gönüllülük Kulübü öğrencileri kampanyaya aktif olarak katıldılar, üniversite kampüsünde organ bağışının tanıtımında görev aldılar ve sonucunda da oldukça iyi sayıda organ bağışı alındı. Yılda en az iki defa bu kampanyası tekrarlamak istediklerini belirttiler.

16-17/05/2016 tarihlerinde de aynı etkinliği HALİÇ ÜNİVERSİTESİ Kağıthane ve Sütlüce Kampüslerinde yaptık. Öncelikle üniversitenin Kağıthane yerleşkesi konferans salonunda, Hemşirelik Yüksekokulu öğretim görevlilerinin organizasyonu ile tüm öğrencilere "organ bağışı ve organ nakli" konulu panel gerçekleştirildi ve kampüs içinde organ bağış standı açıldı. Stantta çok sayıda organ bağışı alındı. Yine başta Hemşirelik Yüksekokulu öğrencileri olmak üzere, sağlıkla ilgili bölümlerden öğrenciler organizasyonun her aşamasında gönüllü olarak görev aldılar. Sonraki günde ise Sütlüce Kampüsünde organ bağış standı kuruldu. Burada da standa ilgi beklediğimizin üzerinde oldu diyebiliriz. Öğrenciler organ bağışına erişkinlerden daha sıcak yaklaşım içindeydiler, bu bizi kısmen de olsa mutlu etti. En azından organ nakli bekleyen hastalarımız adına böyle duyarlı insanların olması sevindirici.

Bizimle elele, gönül gönüle çalışan, başta gönüllü öğrencilerimiz olmak üzere, üniversite yönetimlerine organ bağışına verdikleri destek ve katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

ORGAN BAĞIŞI HAYATTA İKEN BIRAKABİLECEĞİMİZ EN DEĞERLİ MİRASIMIZ….

ORGAN BAĞIŞI HAKKINDAKİ OLUMLU YA DA OLUMSUZ DÜŞÜNCELERİNİZİ AİLENİZLE PAYLAŞINIZ…

KOZMETİK DERMATOLOJİ ÜNİTEMİZ HİZMETİNİZDE

Hastanemiz dermatoloji kliniğinde saç dökülmeleri, yara iyileşmesi,  yaşa ve UV ışınlarına bağlı ortaya çıkan kırışıklıkların giderilmesi, akne izleri ve leke tedavilerine yönelik  kozmetik uygulamalar başlatılmıştır. PRP,  mezoterapi , dermaroller, peeling ve botoks uygulamaları için kozmetik ünitemize başvurabilirsiniz.

Randevu için Dermatoloji sekreterliği ile iletişime geçebilirsiniz.

İletişim numarası : 0 212 3735000 / dahili hat: 5169

SERKAN GÖLEN VEDA TÖRENİ

FOTO GALERİ için tıklayın

Hastanemiz Bilimsel Konsey toplantısında kurumumuzdaki görevinden ayrılan Hasta Hizmetleri ve Sağlık Otelciliği Müdürümüz Serkan GÖLEN için veda töreni yapıldı. Kendisine Yöneticimiz Prof. Dr. Abdulkadir ÜNSAL tarafından plaket ve hediyeleri takdim edildi.
4. AİLE HEKİMLİĞİ ASİSTAN BULUŞMASI

2 Nisan 2016 Cumartesi günü Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. Aile Hekimliği Asistan Buluşması'nda sizleri de aramızda görmekten memnuniyet duyarız.

Oturum 1 : "1 Yılda Neler Değişti?"
Oturum 2 : "Hayaller ve Hayatlar. Uzmanlık Sonrası Yollarımız"

Salon 1 : EKG Kursu
Salon 2 : Periferik Yayma, Yorumlama ve Hemogram Kursu
Salon 3 : İstatistik ve Bilimsel Çalışma Kursu

Yer : Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi İbrahim Paşa Konferans Salonu