ZİYARETÇİ ve REFAKATÇİ REHBERİ

ZİYARETÇİLER İÇİN

Hasta ziyaretleri hafta içi 13.00-15.00 ve 19.00-20.00 saatleri, hafta sonu 13:30-17:00 saatleri arasında yapılır. Ziyaret saatleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinikleri dışında ziyaret uygulaması yapılan tüm birimler için geçerlidir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniklerinde hasta ziyaretleri her gün 13.00 ? 15.00 saatleri arasında yapılır. Bazı özel birimlere ziyaret kesinlikle yasaktır. Bu birimler; yoğun bakım, tecrit edilmiş enfeksiyon birimleri, doğumhaneler, yenidoğan birimleridir. Ayrıca hekimlerimizin sakıncalı gördüğü durumlarda da hasta ziyaretleri yasaklanabilmektedir. Ziyaret saatlerinin belirlenen saatler dışında ziyaret yapılmamalıdır. Ayrıca ziyaret saatleri içinde olsa bile ziyaretçi sayısı konusunda özen gösterilmelidir. Ziyaretlerde gürültü yapmak ve klinik çalışma düzenin bozan davranışlarda bulunmak yasaktır. Bu konularda hasas davranılması ve çalışanlarımıza yardımcı olunması gereklidir.

Ziyaretler sırasında hasta ve çalışan güvenliği açısında şüpheli davranışlarda bulunan kişilere dikkat edilmesi ve acilen hastane güvenliklerine haber verilmesi gerekmektedir. Hastanede bütün çalışanlarımızda Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi kimliği bulunmaktadır. Gerekli gördüğünüz durumlarda çalışanlarımızdan kimliklerini göstermeleri talep edilmelidir. Tüm çalışanlarımız size gerekli yönlerdirmeleri yapacaklardır fakat çalışma düzeninin aksamaması için ihtiyaç duyulan konularda danışmalarımızdan destek alınmalıdır. Ziyaret saatleri içerinde tedavi yapılması gereken hastalarımız olduğunda odaların ve kliniğin boşaltılması gerekiyorsa yardımcı olunuz.

Ziyaretlerinizde hastalarımızın sağlığını riske atan hediyeler verilmemesi gerekmektedir. Bu hediyeler;

· Polen alerjisi ve solunum enfeksiyonlarıne neden olan çiçekler;
· Hastalarımızın sağlığını ve diyetini bozan yiyecekler, içecekler;
· Klinikte hasta ve çalışan motivasyonunu bozan gürültülü cihazlar;
· Dezenfektanların etkici azaltan maddeler;
· Oda spreyleri;
· Mikroorganizmaları sabitleyerek enfeksiyonlara neden olan maddeler;

REFAKATÇİLER İÇİN

Hastanemizde bazı birimlere refakatçi kabul edilmemektedir. Yoğun bakımlar, doğumhaneler, ameliyathaneler vb. hasta başına refakatçi sayısı hekim tarafından aksi belirtilmedikçe 1 (bir) adettir. Lütfen daha fazla kişi için ısrar etmeyiniz. Refakatçiler klinik sorumlu hemşirelerinden refakatçi kartlarını mutlaka almalıdırlar. Bu uygulama hasta ve çalışan güvenliği açısından önem teşkil etmektedir. Refakatçilerimizden klinik düzenleri hakkında bilgiler edinmesi ve çalışanlarımıza destek olmaları beklenmektedir. Hasta ve çalışan güvenliği konusunda dikkat etmeli şüpheli hallerde hastane güvenliğine bilgi verilmelidir. Refakatçilerimiz için tam donanımlı konaklama hizmetleri verilememektedir. Yeni hastane binası yapılıncaya kadar bu hizmetlerimizde yaşanılan aksaklıklar nedeniyle özür dileriz. Hastanemizde kablosuz internet ağı bulunmaktadır. Tüm hastalarımız bu hizmetlerden faydalanabilirler.