Plastik ve Rekonstüriktif Cerrahi Kliniği


Diğer fotoğraflar için tıklayın.Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Nedir? Ne yapar?

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi (Yeniden Yapım ve Onarım Cerrahisi)

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi; doğumsal veya sonradan edinilmiş anomalilerin (biçim bozukluğu), şekil ve fonksiyon bozukluklarının giderilmesine ve vücut imajının düzeltilmesine çalışan bir cerrahi daldır. Plastik, Yunanca "plasticos" tan gelen bir sözcüktür ve "şekillendirmek", "bir kalıba uydurmak" anlamlarına gelir. Rekonstrüktif ise Latin kökenli bir sözcüktür ve "yeniden yapmak" anlamına gelir.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi; tüm vücut yüzeyinde oluşan her türlü cerrahi problemle ilgilenir. Vücudun şekil ve fonksiyonlarını bozan olaylar doğumsal, travmatik veya edinsel kaynaklı olabilir. Örneğin; doğumsal olarak oluşan yarık damak-dudak, yapışık parmak (sindaktili), vasküler kitleler (hemanjiomlar gibi); travmatik olarak oluşan yanıklar, trafik kazalarına bağlı yüz yaralanmaları, çeşitli kesiler ve organ kopmaları; edinsel olarak oluşan çeşitli deri ve yumuşak doku tümörleri, kronik yaralar bu cerrahi disiplin alanı içindedir. Kemik (özellikle yüz-kafa ve el kemikleri) ve kıkırdak çatıdaki (kulak ve burun kıkırdakları gibi) kayıplar, şekil bozuklukları, patolojik olaylar (tümör, kist, enfeksiyon vb)  yine plastik cerrahi uğraşı alanı içindedir. Bunun için klasik cerrahi yöntemler yanında mikrocerrahi, lazer sistemleri, endoskopi ile çeşitli kimyasal ajan ve ilaçlardan yararlanabilir.
  
Estetik cerrahide amaca ulaşmak için operatif ve operatif olmayan yöntemlere birlikte veya ayrı ayrı başvurulabilir. Örneğin yüz gençleştirmede önce yüz germe (ritidektomi= face lift) yapılır daha sonra ince çizgiler ve lekeler için kimyasal soyma (peeling) ve dolgu maddesi enjeksiyonu yapılabilir. Operasyon gerektiren estetik problemlerin (sarkmış bir deri, bölgesel yağ toplanmaları, hipertrofik bir meme gibi) ancak operatif yöntemlerle giderilebileceği unutulmamalıdır. Operasyon yerine hastalara henüz bilimselliği kanıtlanmamış ve genellikle plastik cerrahlar dışındaki kişilerce uygulanan bazı yöntemler (mezoterapi, karboksiterapi vb) belirgin bir yarar sağlamamaktadır.

Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik  Cerrahinin ilgi alanları:
· Yüz şekil bozuklukları? Asimetriler, doğumsal kitleler, nadir yüz yarıkları
· Yarık dudak-damak
· Kraniofasiyal - maksillofasiyal anomaliler (ör: çene, yüz ve kafa kemikleri şekil bozuklukları, düzensizlikleri, eksiklikleri
· Ortognatik cerrahi (Çene kapanma bozuklukları)
· Kulak kepçesi yokluğu, kepçe kulak ve diğer şekil bozukluklar
· Burun defektleri, tümörleri, kopmaları
· Tükrük bezi problemleri
· Doğumsal tümör, nevüs (ben), kitleler, damar malformasyonları, hemanjiomlar
· Yüzün kemik ve yumuşak doku travmaları
· Maksillofasiyal cerrahi (Trafik kazası, tümör ve diğer nedenlerle olan kemik defektleri-kırıkları-şekil ve fonksiyon bozuklukları, çene cerrahisi
· Baş-boyun tümörleri ve bunların defektlerinin onarımları 
· Meme yokluğu, asimetrisi veya fazla meme dokusu
· Kanser sonrası meme rekonstrüksiyonu
· Jinekomasti (Erkekte büyük meme)
· Genital organların doğumsal anomalileri (Epispadias, hipospadias, vaginal agenezi vb)
· Genital organların onarımları, kopan organların replantasyonu, 
· Göğüs ve karın duvarı defektleri
· El Cerrahisi (Travmalar, tümörler, parmak transferleri, parmak onarımları-uzatılması vb)
· El ve ayaktaki eksiklikler ve şekil bozuklukları
· Periferik sinir problemleri (travmalar, nöropatiler, defektler, kitleler)
· Deri ve yumuşak doku tümörleri
· Akut yanık ve yanık sonrası oluşmuş deformiteler, kasılmalar, büzüşmeler, elektrik ve kimyasal maddelerin yumuşak dokularda yaptığı hasarlar
· Çeşitli enfeksiyon, radyasyon ve diğer etkilerle deri ve derialtında oluşan yaralar
· Kronik yaralar (bası yaraları, venöz yaralar, diyabetik ayak yaraları gibi)
· Estetik ve fonksiyonel burun düzeltilmesi (Rinoplasti, septorinoplasti)
· Yüz yenileştirme (Yüz germe- göz kapağı ve ağız çevresi revizyonları, kırışıklıkların tedavisi)
· Endoskopik yüz-alın germe, kaş kaldırılması
· Göz kapağı estetiği (Blefaroplasti)
· Kepçe kulak ve kulak kepçesindeki diğer estetik problemlerin düzeltilmesi ,
· Çene büyütme ve küçültme operasyonları (Mentoplasti),
· Deride skar (yara izi) ve düzensizliklerin giderilmesi,
· Saç ekimleri- replasmanları
· Lazer uygulamaları (Yüz soyma, lekelerin ve damar malformasyonlarının giderilmesi
· Estetik meme operasyonları :Büyütme, küçültme ve dikleştirme
· Aşırı deri-derialtı yağ dokusunun azaltılmasına yönelik operasyonlar (liposuction- lipektomi)
· Karın germe (Abdominoplasti)
· Bacak kontur düzeltme (yağ alınması, enjeksiyonları veya bacak implantları ile)
· İmplantlarla (yumuşak dokuya uygulanan protezler) kontur düzeltmeleri (Kalça ve uyluk implantları, erkekte pektoral (göğüs) implantlar- bacak implantları gibi)
· Cilt bakımları ve girişimleri

Plastik Cerrahi içinde özelleşmiş yan dallar:

Estetik (Kozmetik) Cerrahi:
Hastanın daha estetik ve orantılı bir vücuda kavuşması için yapılan operasyonlardır. İlgili vücut kısmı (burun, meme, karın) anatomik ve estetik ölçülere dayanarak daha mükemmel ve çevre konturlarla uyumlu hale getirilir. Bu cerrahide yağ enjeksiyonlarından ve çeşitli implantlardan yararlanılabilir.

Maksillofasiyal Cerrahi: Yüz kemiklerinin her türlü cerrahisi ile ilgilenir. Yüz kemik kırıkları, tümörleri, ortognatik düzeltmeler (çenelerin ileri veya geriye alınması), doğumsal yüz yarıkları düzeltilmesi bu alan içindedir.

Kraniofasiyal Cerrahi: Kafatası kemiklerindeki anormallikleri ve şekil bozukluklarını düzeltir. Doğumdan sonra fark edilen kafatası şekil bozuklukları (kule kafa, çekiç kafa, basık kafa) beyin gelişimini de olumsuz etkileyeceği için kraniofasiyal cerrahi sayesinde düzeltilir. Kafatası kemiklerinde sonradan oluşan defektler, şekli bozuklukları çeşitli otolog doku (başka bir yerden alınan kemik ve kıkırdak) veya alloplastik materyallerle onarılabilir.

Mikrocerrahi: Özel mikrocerrahi aletleriyle operasyon mikroskobu altında yapılan bir cerrahidir. Kopan el, ayak ve diğer dokuların yerine dikilmesi (replantasyon) bu cerrahi teknikle yapılabilir. Küçük çaplı damar ve sinirlerin dikilmesi sayesinde kopan organa işlevi yeniden kazandırıldığı gibi, bir defekte başka bir bölgeden dokuların transferi de olasıdır (Serbest flepler). Günümüzde 0,5 mm çapına kadar ince damar ve sinirler dikilebilmektedir.

El Cerrahisi: Eldeki travmatik (kesikler, ezilmeler, kopmalar) defektlerin, şekil ve fonksiyon bozukluklarının düzeltilmesi, doğumsal bozuklukların (parmak anomaliler, yapışık ve fazla parmaklar, yarık el, deforme el vb) düzeltilmesi, tendonların ve sinirlerin onarımı, el tümörleri, el yanıkları tedavisi el cerrahisi sayesinde yapılabilmektedir.

Endoskopik cerrahi: Endoskop yardımıyla yüz ve alın gerilmesi, meme protezi yerleştirme, sinir ve damar cerrahileri olası hale gelmiştir.

KLİNİĞİMİZİN TARİHÇESİ

Şişli Etfal Eğitim ve araştırma Hastanesi Plastik,Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği 01.01.1987 tarihinde Doç. Dr. Hülya Aydın tarafından, hastanemizin altıncı katında;3'ü özel oda, 30 yataklı bir klinik olarak kurulmuştur.

Kurucumuz Doç. Dr. Hülya AYDIN' ın Ekim 1992 tarihinde İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi A.B.D ?ındaki öğretim üyeliğine geri dönmesi üzerine, Prof Dr. Lütfü Baş 02.02.1993 tarihinde klinik şefliğine atanmıştır. 2001 yılında klinik 2 ayrı klinik olarak ayrılmış Doç. Dr. İsmail Kuran 2.Plastik,Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği Şefi olarak atanmıştır. 2004 yılına kadar şeflik görevine devam etmiş, bu tarihten sonra görevinden ayrılarak Maltepe Üniversitesi'nde görev yapmaya başlamış 2007 yılında Prof.ünvanı almıştır.

Kliniğimiz Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Klinik Şefi Prof. Dr. Lütfü Baş 2010 yılında emekli olmuştur.  Sonrasında Doç. Dr. Kemal Uğurlu 2011 yılına kadar Klinik Şefliğini devam ettirmiştir ve klinikten ayrılarak 2013 yılında Nişantaşı Üniversitesinden Profesörlük ünvanı almıştır.
Kliniğimizin şu anda Eğitim Sorumlusu olarak Doç. Semra KARŞIDAĞ  ve İdari Sorumlusu olarak Doç. Dr. Ayşin KARASOY YEŞİLADA devam etmektedir.

Şu ana kadar 43 plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı yetiştirmiş olan kliniğimizde halen 7 asistan doktor eğitim görmekte olup, 1 Başasistan, 2 Uzman Doktor kadrolu olarak görev yapmaktadır.

Klinik bünyesinde 1995 yılında kurduğumuz mikrocerrahi laboratuarı klinik asistanlarının mikrocerrahi temel eğitimi dışında farklı branşlardan yaklaşık 200 uzman ve asistanın mikrocerrahi temel eğitim kursu almasına imkan tanımıştır. Halen 2 ameliyathane salonumuzda 2 ameliyathane mikroskobu, 1 laboratuar mikroskobu ve endoskopi cihazımız bulunmaktadır.

Kliniğimiz bakımdan geçirilerek iç donanımı yenilenmiş 3'ü özel oda olmak üzere 21 yataklı bir klinik olarak hizmet vermektedir.

Hafta içi her gün mesai saatleri içinde 08:00-17:00 randevu ile poliklinik ve her gün 2 ameliyathane salonumuzda genel anestezi altında ameliyatlar yapılmakta, 24 saat acil plastik cerrahi girişimi gerektirecek hastalara gerekli tedaviler yapılmaktadır.

EĞİTİM AMAÇLI ÇALIŞMALARIMIZ

· Perşembe günleri  07:30-08:30 saatleri arasında Prof. Dr. Türker Özkan başkanlığında Ortopedi Kliniğiyle ortaklaşa düzenlenen El Cerrahisi , Hemşire Eğitimi, Tıp dışı genel kültür, içerikli seminer ve literatür anlatımı yapılamaktadır.

· Cuma günleri 07:30- 08:30 saatleri arasında  eğitim viziti ve 14:00-15:00 saatleri arasında doğrudan klasik uygulamaya yönelik plastik cerrahi eğitimi içeriğinden seçilmiş konuların,  onbeş günde bir yapılan misafir öğretim üyesi konferansları, Asistanlar ve Başasistanlar tarafından hazırlanarak sunulduğu ve ayrıca bir sonraki hafta ameliyat olacak özellikli hastaların endikasyonlarının konuşulduğu vaka tartışması yapılmaktadır.

· Hastane içi diğer kliniklerle birlikte yapılan müşterek paneller düzenlenmektedir.

· Ülkemizin, eğitimde kendini kanıtlamış bazı Plastik Cerrahi Merkezlerinde son sene asistanların birer aylık rotasyonları düzenlenmektedir.

· Her kademede (asistan, başasistan) , fırsat oldukça yurt dışı eğitim programlarına katılım ve önemli merkezlerde gözlemci doktor olarak çalışmaları için programlar yapılmaktadır.

KLİNİĞİMİZDE İMTİHANA GİREREK UZMAN OLAN DOKTORLAR

Dr. Selahaddin YAMAN
Dr. Beyhan KANMAZ
Dr. Ahmet KÖREMEZLİ
Dr. İsmail KURAN
Dr. Uğur ALPAY
Dr. Naci KESKİN
Dr. H.Soner TATLIDEDE
Dr. Ümit BORATAÇ
Dr. Hakan ÖZCAN
Dr. Ali SAKİNSEL
Dr. Cem ARI
Dr. Aydın GÖZÜ
Dr. Tuğrul TURAN
Dr. Derya ÖZÇELİK
Dr. Gürsel TURGUT
Dr. Buğra SADIKOĞLU
Dr.  Ayşin KARASOY
Dr. Çağrı SADE
Dr. Aylin KURT
Dr. Semra KARŞIDAĞ
Dr. Ümran İLERİ
Dr. İlkay HÜTHÜT
Dr. Onur EGEMEN
Dr. Uğur TOSUN
Dr. Kemalletttin YILDIZ
Dr. Ercan ÇAKMAK
Dr. Nurettin UZER
Dr. Özay ÖZKAYA
Dr. Emre GÖNEN
Dr. Nebil YEŞİLOĞLU
Dr. Mahmut KAYALI
Dr. Bülent SAÇAK
Dr. Ali Tufan SOYDAN
Dr. Arzu ÖZCAN
Dr. Mehmet KÖKSAL
Dr. Tahsin GÖRGÜLÜ
Dr. Onur SÜMER
Dr. Serdar Bora BAYRAKTAROĞLU
Dr. Selami Serhat ŞİRVAN
Dr. Fatih IRMAK
Dr. Deniz Özgür SUCU
Dr. Samiulhak SAMİN
Dr. Dilgem MAMMADOV

HALEN GÖREV YAPMAKTA OLAN EĞİTİM KADROSU

Eğitim Sorumlusu:
Doç. Dr. Semra KARŞIDAĞ

İdari Sorumlu:

Doç. Dr. Ayşin KARASOY YEŞİLADA

Uzmanlar
:
Op. Dr. Kamuran Zeynep Sevim AYTUĞ
Op. Dr. Medeni Volkan KIYAK
Op. Dr. Memet YAZAR

EĞİTİM GÖRMEKTE OLAN ASİSTANLAR:

Dr. Dağhan DAĞDELEN
Dr. Erkan YÜCE
Dr. Zeliha GÜL
Dr. Hikmet İhsan EREN
Dr. Ali Can GUNENC
Dr.Elnara MAMMADOVA

HEMŞİRELER

Sorumlu Hemşire:
Şükran ÖZTÜRK

Hemşireler:
Nurcan Sıla KÖSECİK
Süleyman PINARBAŞI
Aylin MENGİ KUŞ
Ülkü Pınar ALKAN
Seval ÇALIŞ
Selin BAYGIN

Klinik Bilgi İşlem:Duygu YAYLALI

Klinik telefonu: 0 212 373 51 79